HomeSport

Kush e fiton Champions League? Messi befason me zgjedhjen e tij

Argjentinasi Lionel Messi, ylli i Paris Saint-Germain, ka folur për klubet e nominuara për të fituar Champions League këtë sezon.

Messi në një intervistë për gazetën spanjolle “Marca” tha: “Saint-Germain përfshin Mbappe dhe Neymar, përveç shumë yjeve të tjerë… A mund të besohet se Parisi nuk është kandidati më i mirë për të fituar Champions League? Të gjithë thonë se ne jemi favoritët, nuk e mohoj që jemi një prej tyre”. Favoritet, por na duhen ende shumë gjëra për të qenë një ekip vërtet i fortë.”

Ylli argjentinas shtoi: “Në Paris ne duhet të bashkohemi si ekip dhe kemi avantazhin që kemi lojtarë shumë të mëdhenj për ta arritur këtë. Por ne nuk jemi të vetmit kandidatë, ka skuadra të tjera të mëdha që janë nominuar.”

Dhe ylli i Saint-Germain vazhdoi: “Liga e Kampionëve është një turne shumë i vështirë dhe kjo e bën atë të bukur dhe të veçantë. Aty luajnë skuadrat më të mira dhe kjo e bën më të komplikuar”.

Kur u pyetën, cilat skuadra mendoni se janë kandidate për titull? Messi u përgjigj: “Liverpooli tani është në formë shumë të mirë, Liverpooli është rikthyer në nivelin në të cilin fitoi Champions League, pastaj janë Manchester City, Bayern Munich, Real Madrid dhe Atletico… Ka shumë skuadra që mund të luftojnë për titullin. ”

Dhe ish-ylli i Barcelonës shtoi: “Turneu i këtij sezoni është një nga më konkurrentët në vitet e fundit, pasi ka shumë skuadra që mund të fitojnë titullin”.

Kur u pyetën, çfarë qëndron në pozicionin e ekipeve të Ligës në Champions League? Al-Barghout tha: “Real Madrid është gjithmonë një pretendent për titull, e njëjta gjë vlen edhe për Atletico dhe do të ketë një luftë. Ata janë kundërshtarë shumë të vështirë në fazën eliminatore, dhe të dy e njohin mirë konkurrencën dhe mënyrën e lojës, prandaj janë padyshim ndër favoritët”.

Ai shtoi: “Sa i përket Barcelonës, ajo po kalon një fazë rindërtimi, ka një ekip që përfshin shumë lojtarë të rinj. Unë mendoj se sot ka skuadra më të mira se Barça, por pavarësisht përshtypjes aktuale, kjo nuk do të thotë se ata nuk do të mund të lúftojnë më vonë, sepse duhet të kemi parasysh ardhjen e Xavit, ëndrrat e rinovuara dhe rikuperimin e disave.”


TË NGJASHME