HomeTeknologji

Kush janë vipat qe ju hakuan Twitter-in

Miliarderët Elon Musk, Jeff Bezos dhe Bill Gates janë figura të shquara amerikane të synuar nga hakerat në Twitter në një mashtrim të dukshëm të Bitcoin.

Llogaritë zyrtare të Barack Obama, Joe Biden dhe Kanye West gjithashtu kërkuan siguri.

“Të gjithë më kërkojnë të kthehem”, tha një zë nga llogaria e Z. Gates. “Ju dërgoni 1000 dollarë, unë ju dërgoj përsëri 2,000 dollarë.”

Twitter tha se ishte një sulm “i koordinuar” që synonte punonjësit e tij.

“Ne e dimë që hakerat e përdorën këtë qasje për të marrë nën kontroll shumë llogari në emër të tyre,” tha kompania.

Ajo shtoi se “hapa të rëndësishëm” u morën për të kufizuar qasjen në sisteme dhe mjete të tilla të brendshme ndërsa hetimi i kompanisë vazhdonte.

Twitter silences some top accounts after internal systems hacked

Ndërkohë, shefi ekzekutiv i Twitter Jack Dorsey ka postuar në Twitter: “Ditë e vështirë për ne në Twitter. Të gjithë ndjehemi tmerrësisht keq nga kjo që ndodhi”.

Një ekspert i sigurisë kibernetike tha se shkelja mund të ishte shumë më e keqe në rrethana të tjera.

“Nëse do të ndodhte që një lloj incidenti të ndodhte në mes të një krize, ku Twitter po përdorej ose të komunikonte gjuhën e dekurajimit ose informacionin kritik për publikun, dhe papritmas po i nxjerr mesazhet e gabuara nga disa llogari – kjo mund të jetë seriozisht destabilizuese, “tha Dr Alexi Drew nga King’s College London në BBC.

1. Përgjigjet emergjente

Më herët Twitter duhej të merrte hapin e jashtëzakonshëm për të ndaluar shumë llogari të verifikuara të shënuara me rriqra blu.

Kërkesat për rivendosjen e fjalëkalimit gjithashtu po refuzoheshin dhe disa “funksione të llogarisë” të tjera ishin çaktivizuar.

Nga ora 20:30 EDT (00:30 GMT e enjte) përdoruesit me llogari të verifikuar filluan të jenë në gjendje të dërgojnë përsëri tweet, por Twitter tha që ishte ende duke punuar për ta rregulluar sa më shpejtë.

Major US Twitter accounts hacked in Bitcoin scam – Pan Pacific Agency
Twitter post by @jack: Tough day for us at Twitter. We all feel terrible this happened.We’re diagnosing and will share everything we can when we have a more complete understanding of exactly what happened. ? to our teammates working hard to make this right.

Dmitri Alperovitch, i cili bashkë-themeloi kompaninë e sigurisë kibernetike CrowdStrike, i tha agjencisë së lajmeve Reuters se: “Kjo duket se është hacki më i keq i një platforme të madhe të mediave sociale”.

Në llogarinë zyrtare të Z. Musk, shefi Tesla dhe SpaceX ofruan dyfishimin e çdo pagese të Bitcoin dërguar në adresën e portofolit të tij dixhital “për 30 minutat e ardhshme”.

Por kush u përfshi tjetër në këtë shënjestër?

  • Reperi Kanye West
  • Kim Kardashian West
  • Ish presidenti Amerikan Obama
  • Ish Nënkryetari i SHBA Joe Biden, i cili është kandidati aktual presidencial Demokratik
  • Miliarderi i mediave Mike Bloomberg
  • Uber
  • Prodhuesi i iPhone Apple

    Fushata e Biden tha që Twitter kishte “mbyllur llogarinë brenda disa minutave.

2. Mesazhet në Instagram

BBC mund të raportojë nga një burim sigurie që një adresë në internet – cryptoforhealth.com – të cilës disa tweet të hakuar të drejtuar përdoruesit u regjistruan nga një sulmues në internet duke përdorur adresën e emailit [email protected]

Emri “Anthony Elias” u përdor për të regjistruar faqen e internetit, por mund të jetë një pseudonim.

Cryptoforhealth është gjithashtu një emër i regjistruar i përdoruesit në Instagram, i dukshëm i vendosur nga hakerat.

Profili i Instagramit postoi gjithashtu një mesazh që thoshte: “Ishte një sulm bamirësie. Paratë e tua do të gjejnë rrugën e vet në vendin e duhur”.

Në çdo rast, identiteti i vërtetë i autorëve është ende i panjohur.

Instagram post on Cryptoforhealth account

Këto mashtrime “dyfishi i Bitcoin tuaj” kanë qenë një dëmtues i vazhdueshëm në Twitter për vite me radhë, por kjo është e paprecedent me llogaritë aktuale të figurave publike të rrëmbyera dhe në një shkallë të gjerë.

Fakti që kaq shumë përdorues të ndryshëm janë komprometuar në të njëjtën kohë nënkupton se ky është një problem me vetë platformën e Twitter.

Sugjerimet e hershme janë që dikush ka arritur të mbajë disa lloj privilegje të administratës dhe të anashkalojë fjalëkalimet e pothuajse çdo llogarie që dëshiron.

Me kaq shumë fuqi në majë të gishtave, sulmuesit mund të kishin bërë shumë më shumë dëme me tweet-a më të sofistikuar që mund të kishin dëmtuar reputacionin e një individi ose të një organizate.

Por motivi duket të jetë i qartë – fitoni sa më shumë para sa të munden. Hakerat do të kishin ditur që tweet-et nuk do të qëndronin për një kohë të gjatë, kështu që kjo ishte ekuivalenti i një operacioni “shkatërrimi dhe kapje”.

Ka llogari kontradiktore se sa para kanë bërë hakerat dhe madje edhe kur vendoset një shifër, është e rëndësishme të mbani mend se kriminelët në internet dihet se shtojnë fondet e tyre në kuletat e tyre Bitcoin për të bërë që mashtrimi të duket më i ligjshëm.

Sido që të jetë, do të jetë shumë e vështirë për të kapur kriminelët. Zbatimi i ligjit, si dhe shumë përdorues të zemëruar, do të kenë disa pyetje të forta për Twitter se si mund të kishte ndodhur kjo.

Cameron Winklevoss, i cili u shpall miliarderi i parë në botë i Bitcoin në 2017 së bashku me vëllain e tij binjak Tyler, në një mesazh të mërkurën paralajmëruan njerëzit që të mos marrin pjesë në “mashtrim”.

Vitin e kaluar, llogaria e shefit të ekzekutivit në Twitter Jack Dorsey u hakua, por kompania tha se kishte rregulluar të metën që e linte llogarinë e tij të prekshme.

Dr Drew kohët e fundit bashkëautore e një letre paralajmëruese në lidhje me potencialin e Twitter-it që përdoret për të mbjellë dezinformim tha se incidenti i fundit theksoi nevojën për të gjitha platformat kryesore të mediave sociale për të kontrolluar masat e tyre të sigurisë, veçanërisht në vazhdën e votimit të Presidentit amerikan.

“Kompanitë e mediave sociale si Twitter dhe, Facebook të gjithë kanë për detyrë të marrin në konsideratë dëmin dhe ndikimin që mund të kenë platformat e tyre në zgjedhjet e vitit 2020, dhe unë mendoj se disa kompani po e marrin këtë më seriozisht se të tjerët”, tha ajo për BBC.

“Twitter në të vërtetë ka një histori të mirë të të menduarit përpara dhe proaktiv në këtë hapësirë.

“Por cilido qoftë burimi i këtij sulmi [duket se ata nuk kanë bërë ende] sa duhet.”

Zyra fushore e FBI-së në San Francisko nxori një deklaratë të Mërkurën në lidhje me shkeljen e fundit në internet.

“Llogaritë duket se janë kompromentuar në mënyrë që të përjetësojnë mashtrimet”, tha ajo.

“Ne këshillojmë publikun të mos bjerë viktimë e këtij mashtrimi duke dërguar të dhëna ose para në lidhje me këtë incident.”

Apple tweet

TË NGJASHME