HomeSport

Lewandowski dhe Topi i Artë… 3 shenja që ndezin spekulimet

Epërsimi në çmim është pothuajse “i bllokuar” mes dy yjeve, argjentinasit Lionel Messi dhe polakut Robert Lewandowski, pasi spekulimet dhe rrjedhjet e informacionit janë të shumta që presin një fitore në kurriz të tjetrës në ditën e fundit.

Megjithatë, disa shenja që u shfaqën gjatë 24 orëve të fundit treguan se sulmuesi polak do të fitonte çmimin.

Shenjë e parë

Shenjat e para erdhën nga Anna Lewandowski, bashkëshortja e golashënuesit të madh, e cila publikoi mbrëmjen e së dielës një foto të saj me Lewandowskin në një restorant luksoz në Paris. Të dy janë shfaqur shumë të lumtur në foto, gjatë “Darkës së Fundit” para ditës së ndarjes së çmimeve në kryeqytetin francez. Kjo mund të favorizojë Lewandowskin, i cili dukej i lumtur me gruan e tij në Paris, ndërsa as Messi dhe as gruaja e tij nuk publikuan asnjë foto të tij në prag të festës së çmimit.

Shenja e dytë

Bayern Munich njoftoi se do të transmetojë ceremoninë e ndarjes së Topit të Artë në llogarinë e tij zyrtare në platforma të ndryshme. Lëvizja e Bayern Munich mund të nënkuptojë se klubi është i vetëdijshëm për fitoren e Lewandowskit dhe po përgatitet të festojë golashënuesin e tij të parë.

Shenja e tretë

Deklaratat e drejtorit të markës “Topi i Artë”, Nicolas Manissier, të dielën, në të cilat ai konfirmoi se komisioni që votoi, “duke pasur parasysh se çmimi i vitit të kaluar është anuluar”.

Vitin e kaluar, Lewandowski ishte kandidati më i spikatur për çmimin dhe fitorja e tij ishte pothuajse e pashmangshme, por organizatorët vendosën ta anulojnë çmimin, për shkak të shpërthimit të pandemisë Corona, të cilën shumë e konsideruan një “vendim të padrejtë” kundër Lewandowskit. Deklaratat e Mancier tregojnë se dështimi i Lewandowskit për të fituar çmimin vitin e kaluar, mund ta ndihmojë atë ta arrijë këtë vit.


TË NGJASHME