HomePolitikë

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong Un raportohet se është në “rrezik të madh”

Jeta e udhëheqësit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un, thuhet se është në “rrezik të madh” pas një ndërhyrjeje kirurgjikale. Një zyrtar i Shteteve të Bashkuara me njohuri të drejtpërdrejtë zbulon detajet.

Sipas CNN, Kim nuk mori pjesë në festimin e ditëlindjes së gjyshit të tij më 15 Prill, megjithatë, ai ishte i pranishëm për një mbledhje qeverie katër ditë më parë.

Një burim shtesë amerikan konfirmoi shqetësimet e shëndetit për Kim, por nuk mund të sigurojë detaje të sakta për ashpërsinë e çështjeve. Një raport shtesë nga Daily NK, i cili ndjek Korenë e Veriut, thotë se Kim bëri një procedurë të sistemit kardiovaskular më 12 prill për shkak të pirjes së duhanit, mbipeshës dhe punës së tepërt.

CNN gjithashtu deklaron se marrja e informacionit nga Koreja e Veriut është e vështirë, veçanërisht kur bëhet fjalë për udhëheqësin që ka thirrje të ngjashme me Zotin për njerëzit e vendit. Këshilli i Sigurisë Kombëtare dhe Zyra e Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare nuk pranuan komentet, ndërsa CIA dhe Departamenti i Shtetit po kërkojnë të marrin informacione nga Korea e Jugut.

“Ka pasur një mori thashethemeve të fundit në lidhje me shëndetin e Kim (pirja e duhanit, zemra dhe truri). Nëse Kim është shtruar në spital, kjo do të shpjegojë pse ai nuk ishte i pranishëm në festimet e rëndësishme të 15 Prillit”, tha Bruce Klingner, një bashkëpunëtor i lartë kërkimor në fondacionin Heritage dhe ish-shefi i departamentit të CIA-s për Korenë e Veriut. “Por, me kalimin e viteve, ka pasur një numër thashethemeve të rreme shëndetësore në lidhje me Kim Jong-un ose babanë e tij. Ne do të duhet të presim dhe të shohim.”

©G.T/GotaNews


TË NGJASHME