HomeLajmi i Fundit

Luan, delfin, ari apo ujk? Na thuaj si fle, të të themi ç’lloj tipi ke

E dini se çfarë është kronobiologjia? Edhe nëse jo, ua mësojmë tani. Kjo ka të bëjë me emrin e disiplinës që sudion oraret bilogjike kur njerëzit flenë dhe nisur nga kjo bëjnë një përcaktim të personalitetit. Anabel raporton se çdo ritëm biologjik lidhet me një ‘kronotip’ specifik, që sipas kronobiologëve, njerëzit ndahen në “delfinë”, “ujqër”, “arinj” dhe “luanë”. Sipas ekspertëve të fushës, orët e gjumit, orari i zgjimit, humori i mëngjesit tregojnë një personalitet ndryshe. Por, cili personalitet jeni ju?

Luani

Zgjohesh plot energji, por pasdite fillon të ndjesh se po të lënë fuqitë.

Delfini

Ke gjumë shumë të lehtë, madje mund të vuash nga pagjumësia. Zgjohesh rreth orës 6:30 të mëngjesit dhe zakonisht bën ushtrime përpara se të ulesh për mëngjes.

???????! ?? ???????????? ?? ?????? ?? ???? ??? ??????? ???? ??????

Ariu

Zgjohesh në drekë, dhe nëse nuk i bën tetë orë të mira gjumë, nuk ndihesh mirë. Jeta ideale për ty është e balancuar: 8 orë gjumë, 8 orë punë, 8 orë pushim.

Kukës, dy sulme në tre ditë nga ariu, 73-vjeçari humb njërin sy - Droni.al

Ujku

Je nga ata njerëz që e fik 100 herë zilen e orës. Të pëlqen të jetosh ditën, por koha jote ideale është nata.

Ujku po tmerron Hanin e Elezit, banorët kanë një apel për të gjithë –  Gazeta Alo

TË NGJASHME