HomeRajon

M.V/ Sela kërkon koalicion parazgjedhor me Besën dhe Alternativën

Lideri i Aleancës për Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut, Ziadin Sela, ka ftuar Lëvizjen Besa dhe Alternativën për koalicion parazgjedhor. Në debatin në emisionin “Rruga drejt”, Sela kërkoi që përballë Aleancës, Besës dhe Alternativës të bashkohen BDI, PDSH dhe RDK me qëllim formimin e dy blloqeve shqiptare para zgjedhjeve të 12 prillit 2020.

“Shkurt e shqip nuk kam pas akoma negociata për zgjedhje, qoftë me Lëvizjen Besa apo qoftë me Alternativën. Por u bëj thirrje publike, ja nga këtu: Aleanca për Shqiptarët është e interesuar për një koalicion me Lëvizjen Besa dhe Alternativën bashkë. Jo PDSH. Atë do ja japin Aliut. Meqë ai kërkon që ne të bashkohemi, të bashkohet edhe ai. Ne do të punojmë bashkë me Besën dhe Alternativën që të ndodh ky koalicion. Ndërkohë, i bëj thirrje edhe Aliut që edhe ai të marr Veselin dhe Menduhin dhe t’i bëjmë dy blloqe politike”, është shprehur Sela.

Zgjedhjet e parakohshme në Maqedoninë e Veriut janë përcaktuar për t’u organizuar më 12 prill të vitit të ardhshëm. Kryeministri Zoran Zaev pranoi të shkojë në zgjedhje pas dështimit me mos hapjen e negociatave me Bashkimin Evropian.


TË NGJASHME