Botë Lajme Politikë

Macron: Ballkani të integrohet në Evropë

Ndërsa ministrat e Jashtëm të BE-së në Helsinki diskutojnë “bashkëpunimin rajonal” me partnerë nga Ballkani Perëndimor të enjten dhe të premten, presidenti i Francës Emmanuel Macron i ka kërkuar diplomacisë franceze që të punojë në “ri-integrimin e Ballkanit Perëndimor në gjeografinë e Evropës”.

“Të kesh një strategji evropiane do të thotë të kesh parasysh kufijtë e Evropës,” tha Macron në takimin e tij vjetor me ambasadorët francezë në të gjithë botën, raportuan mediat franceze.

Macron theksoi se në “një botë që ndryshon strategjikisht dhe gjeopolitikisht”, brenda kufijve të Evropës, Franca duhet të ri-angazhohet “me fqinjët tanë dhe vendet që na duan thellësisht, në mënyrë që të mos lejojmë që fuqitë jo-evropiane të veprojnë në vend se të veprojmë ne”.

Related posts

Moti i keq, paralizohet lundrimi në portin e Durrësit dhe të Vlorës

Xhensila Gotanews

Video/ Policia hedh gazlotsjellës ndaj banorëve te Bregu i Lumit

Xhensila Gotanews

Parashikimi i horoskopit 25 qershor 2019

Xhensila Gotanews
Na Kontaktoni!