HomeLajmi i Fundit

Mafia italiane “Ndrangheta”/ Zbulohet dëshmitari që paditi 500 bashkëpunëtorët e tij: Unë fle me ëndrra se një…

Gjyqi i Vibonesit filloi ditën e mërkurë, i thirrur për të dhënë përgjigje për vrasjet më të neveritshme në Kalabri, trafikun e kokainës në portin e Gioia Tauro, korrupsionin e administratës publike dhe pushtimin e vendpushimeve më të rëndësishme në bregdet. 

Një dëshmitar kryesor në gjyqin kundër grupit të krimit të organizuar ‘ndrangheta në Itali është Luigi Bonaventura, i cili filloi të bashkëpunojë me hetuesit në 2006.

Bonaventura fsheh identitetin e tij ndërsa qindra ish-gjykatë po tentojnë të zbulojnë çdo gjë që fshihet pas këtij grupi kriminal.

ZANAFILLA E NGJARJEVE

Dyzet e nëntë vjeçari Luigi Bonaventura ishte ulur në një restorant bosh në Bolonjë. Ai tregon se nga kishte udhëtuar, ai rrëfen se kishte kaluar disa orë në një tren. Ai dëshiron që askush të mos e di se ku jeton. Ai filloi të punojë me autoritetet në 2006, duke u kthyer kundër krimit të organizuar – dhe familjes së tij. Deri më tani, bashkëpunimi i tij ka ndihmuar në vendosjen e 500 anëtarëve të ndranghetas pas hekurave, dhe ai është në rrezik të vazhdueshëm të ndëshkimit. I nervozuar dhe i rraskapitur nga udhëtimi i tij, ai mori frymë, piu pak ujë, filloi të flasë dhe nuk u ndal. Krimet e së kaluarës së tij i vijnë në gjumë. “Të nesërmen”, tha ai, “zgjohem dhe i them vetes: duhet të luftoj dhe të bëhem më i mirë”. 

Të Mërkurën, filloi një gjyq kundër 350 anëtarëve të dyshuar të ‘ndrangheta , një nga rrjetet më të fuqishme të krimit në Itali. Gjyqi pritet të shtrihet për dy vjet në Lamezia Terme, në rajonin jugor të Kalabrisë. Të dyshuarit përfshijnë avokatë, politikanë, biznesmenë dhe më shumë kriminelë të thekur.

Bonaventura njeh shumë prej tyre personalisht. Ai tha se ishte veçanërisht e vështirë për autoritetet të mbanin nën kontroll ‘ndranghetat’: Anëtarët lëvizin lirshëm në hije. “Është më pak një organizatë sesa një rrjet i lirshëm i individëve dhe familjeve që jetojnë në përputhje me konventat e tyre dhe nganjëherë drejtohen nga njëri-tjetri. Megjithëse bosët janë përqendruar në Kalabri, ‘ndrangheta është aktive në të gjithë Italinë – dhe përtej kufijve”-shprehet ai. 

Një bunker i veçantë është ndërtuar për të mbajtur provat masive gjatë pandemisë.

‘Ndrangheta’ agjent i gjumit ‘

‘Ndrangheta’ i fitonte paratë e saj nga rrëmbimet, por më pas ajo e zgjeroi biznesin e saj në sektorin e ndërtimit, duke prishur shpesh kontrata fitimprurëse të shtetit dhe tregtinë ndërkombëtare të barnave . Rrjeti dyshohet për kontrabandë të kokainës nga Amerika Latine për të furnizuar pjesën më të madhe të tregut evropian . Disa nga të dyshuarit në gjyq në Kalabri u arrestuan në Gjermani .   

Gjyshi i Bonaventura, Luigi Vrenna ishte një shef i rëndësishëm i ‘ndranghetas’, dhe pritej që nga fillimi që ai të bëhej pjesë e traditës. Babai i tij e ktheu atë në një “ushtar” kur ai ishte ende fëmijë. Lodrat e tij ishin armë të vërteta. Ai mësoi se si të gjuante dhe të vriste kafshë dhe si t’i rezistonte dhimbjes në mënyrë që ai të mësohej me dhunën. “Ju nuk keni një fëmijëri,” tha ai. Kur ai ishte mjaft i moshuar, familja e tij e dërgoi atë në rajone të tjera për t’u njohur me zakonet dhe dialektet lokale. Ai ishte bërë një “agjent i gjumit”. 

Ai u thirr përsëri në Kalabri në vitet 1990 sepse kishte filluar një luftë midis familjeve. Bonaventura u bë një “ushtar aktiv”, i përfshirë në shantazhe, kontrabandë droge dhe vrasje. Ai foli hapur për këtë kohë. Ai tha se kurrë nuk vrau askënd që ishte i pafajshëm, duke përdorur analogjinë e luftës për të justifikuar veprimet e tij. Ai tha se mori hak për një familje tjetër pasi u vra një fëmijë i tij.

Braktisja e grupit kriminal ‘ndrangheta’

Këto lidhje të forta familjare e kanë bërë të vështirë zbatimin e ligjit për të luftuar ‘ndranghetën’. Pak anëtarë kanë guximin të largohen dhe të dëshmojnë kundër të afërmve të tyre. Por Bonaventura e mori vendimin për ta bërë këtë pas lindjes së fëmijës së tij të dytë dhe me mbështetjen e gruas së tij. Ai zgjodhi të bashkëpunojë me autoritetet, të cilët kanë arrestuar qindra ish bashkëpunëtorë të tij. Ai kaloi 10 vjet në burg. Pas lirimit, ai dhe gruaja e tij krijuan një shoqatë për të mbrojtur informatorë të tjerë. Ata duan të inkurajojnë anëtarët të ndërmarrin të njëjtin hap dhe duan që qeveria të ofrojë më shumë mbështetje për njerëzit që të largohen nga krimi i organizuar. 

Bonaventura tha se ‘ndrangheta kishte marrë një drejtim të ri në jetë’. Bosët nuk i trajnojnë më fëmijët e tyre që të bëhen vrasës, por përkundrazi investojnë në arsimimin e tyre në mënyrë që ata të bëhen “kriminelë ekonomikë: bankierë dhe avokatë”. Ai shpreson që gjykimi aktual të hedh dritë mbi praktikat dhe strukturat organizative të ‘ndrangheta’. 

“Unë kisha braktisur ëndrrat e mia dhe kisha humbur energjinë time sepse nuk besoja se do t’i jepja fund”- tha Bonaventura,” por ndoshta diçka mund të ndryshojë me këtë gjyq dhe punën e prokurorëve të shtetit. “