HomeShëndeti

Maskë në kushte shtëpie kundër rënies së flokëve

Shumë gjëra, përfshirë ndryshimin e motit, rritjen e niveleve të stresit ose një ndryshim të pa njoftuar të stilit të jetës, mund të kenë një efekt në rritjen e flokëve tuaj. Këto madje mund të shkaktojnë çështje të tjera si rënia anormale e flokëve dhe zbokthi. Ndërsa disa sasi të rënies së flokëve janë në rregull, humbja e tepërt mund të bëhet shkak për shqetësim. Pra, nëse keni qenë duke përjetuar rënie të vazhdueshme të flokëve, është koha që të ndaleni tek ajo dhe të aplikoni një maskë shtëpiake për flokët.

Përbërësit:

Vaj kokosi
Lëng qepësh
Xhel i freskët aloe vera

Në një tigan, merrni vajin e arrës së kokosit dhe përzieni xhel aloe vera. Jepini asaj një përzierje të mirë dhe vlim për pesë minuta.
Pastaj merrni rreth 2 lugë të përzierjes dhe shtoni katër lugë lëng qepë në të.

Si të aplikoni:

Aplikoni përzierjen në lëkurën e kokës rreth një orë deri në një orë e gjysmë përpara shampos dhe i bëni masazh të lehtë me majën e gishtave dhe shpëlajeni. Maskën përdorni maskën dy herë në javë për një muaj.


TË NGJASHME