HomeLajmi i Fundit

Mbytja e 31 emigrantëve/ Reagon Boris Johnson: Franca nuk po bën aq sa duhet…

Kryeministri britanik Boris Johnson dhe presidenti francez Emmanuel Macron ranë dakord të mërkurën të shtojnë përpjekjet e përbashkëta për të parandaluar kalimet e emigrantëve në Kanalin Anglez pasi 31 persona humben jetën më herët gjatë ditës kur varka e tyre prej gome u përmbys gjatë udhëtimit.

Një zëdhënës i kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar tha në një deklaratë se të dy udhëheqësit “ranë dakord mbi urgjencën e shtimit të përpjekjeve të përbashkëta për të parandaluar këto kalime vdekjeprurëse dhe për të bërë gjithçka që është e mundur për të ndaluar bandat përgjegjëse për rrezikimin e jetëve të njerëzve”.

“Ata nënvizuan rëndësinë e punës së ngushtë me fqinjët në Belgjikë dhe Holandë, si dhe me partnerët në të gjithë kontinentin, nëse duam ta trajtojmë problemin në mënyrë efektive përpara se njerëzit të arrijnë në brigjet franceze,” shtoi zëdhënësi.


TË NGJASHME