HomeUdhëtime

Më çoni në Hollandë!

Hollanda është e njohur në të gjithë botën për fushat e tulipanëve, mullinjtë e erës, djathrat e shijshëm dhe numrin më të madh të biçikletave për person. 

Është një vend me njerëz të hapur dhe miqësorë, shtëpi përrallash, kështjella antike dhe peisazhe mahnitëse. Është një vend i njerëzve të lirë, ku secili mund të gjejë atë që i nevojitet. 

Askush nuk mund të qëndrojë indiferent ndaj një Amsterdami të zhurmshëm dhe të gjallë me muzetë e tij të mrekullueshëm, kafenetë dhe zonën me drita të kuqe. 

Ecni rreth një Roterdami miqësor dhe të qetë ose një Eindhoven të gjelbër, vizitoni fshatin e mullinjve të erës dhe qytetin e vjetër simpatik të Delft. 

Shkoni në parkun Royal Tulip në Lisse, lëvizni përreth kështjellës Binnenhof në qendër të Hagës dhe shijoni perëndimin e diellit në një bregdet piktoresk të Scheveningen.

Pasi të keni qenë një herë në Hollandë, me siguri do të dëshironi të ktheheni atje përsëri dhe përsëri.

Mirësevini në përrallë!

Instalacioni i Amsterdam, përpara Rijksmuseum, është një vend i preferuar për seancat fotografike.

Këtu mund të blini një harengë holandeze, ‘Haring’, të cilën vendasit e duan shumë.

Distrikti i famshëm i dritave të kuqe, De Wallen.

Dritaret e Amsterdamit.

Qyteti është i këndshëm veçanëriisht në mbrëmje.

Keukenhof, i njohur gjithashtu si Kopshti i Evropës, mirëpret vizitorët e tij nga fundi i marsit deri në fund të majit.

Ne ju këshillojmë që të shkoni në Keukenhof në Prill për të parë të gjithë shkëlqimin e fushave të lulëzuara të tulipanëve.

Këto shtëpi shumëngjyrëshe janë të vendosura në Houten.

Një udhëtim në Giethoorn, një fshat që quhet ‘Venecia Hollandeze’, do të lërë përshtypjet më të këndshme.

Klompen janë dyqane kombëtare Hollandeze, dhe ato janë disa nga suveniret më të njohura.

Bashkia në Gouda, kryeqyteti i djathit në Hollandë.

Fushat vjollcë në një zonë natyrore, Posbank.

Kalaja gotike Ridderzaal është pjesë e një kompleksi antik të ndërtesave, Binnenhof.

Delft është i famshëm jo vetëm për qeramikën e tij blu dhe të bardhë, por edhe për kanalet e saj piktoreske.

Për të parë mullinjtë e famshëm të erës, shkoni në fshatin Kinderdijk.

Ose në muzeun në ajër të hapur, Zaanse Schans.

Liqeni Ijsselmeer u formua pasi Gjiri i Zuiderzee u mbyll nga një autostradë 32 kilometra.

Ju nuk mund të mos bini në dashuri me këtë vend me fushat e tij të pafundme me lule.

Merrni me qira një biçikletë dhe udhëtoni përgjatë kalatave dhe rrugëve të ngushta.

Ose thjesht shëtisni nëpër qytet.

Shijoni këto waffles të shijshme Hollandeze me një mbushje karamel të quajtur ‘stroopwafel’.

Shijoni perëndimin e diellit në bregun e Detit të Veriut dhe lini që këto kujtime të këndshme t’ju ngrohin deri në udhëtimin tjetër.


TË NGJASHME