HomeRajon

Me makinën plot me “mall”, trafikanti përpiqet ti arratiset policisë greke

Një shtetas shqiptar 48-vjeçar u arrestua mbrëmë në Rrugën Egnatia në Imathia pasi policia e kapi me 34 kg kanabis në makinën, që ishte duke udhëtuar të cilën e kishte marrë me qira.

Në përpjekjen e tij për të shmangur kontrollin e policisë dhe për t’i shpëtuar arrestimit, ai u përplas me tre automjete policie dhe një makinë.

Oficerët nga Ekipi i Prokurorisë së Drogave të Poligiros u njoftuan se 48-vjeçari bënte udhëtime të shpeshta në kufirin Greko-Shqiptar.

Pas veprimeve të bashkërenduara policore, autori i dyshuar u identifikua dhe u gjet se po mbante 24 pako me 33 kg dhe në total gjithsej 668g kanabis, si dhe 11 pako të tjera me nga 1 kg e 138gm kanabis të përpunuar.

Hetimi zbuloi se droga ishte importuar më herët se nga një pikë e pakontrolluar në kufirin Greko-Shqiptar, me qëllim shpërndarjen e tyre të mëtejshme në territorin Grek, dhe veçanërisht në Selanik dhe Halkidiki.

Droga është sekuestruar dhe i arrestuarit akuzohet për import, transport dhe trafik droge.


TË NGJASHME