HomeLifestyle

Me një gotë vere Luleshtrydhe, shijoni ditën Ndërkombëtare të Nelson Mandela

1. Dita Ndërkombëtare e Nelson Mandela


Çdo 18 korrik festohet dita Ndërkombëtare e Nelson Mandela, për të ndriçuar trashëgiminë e një njeriu që ndryshoi shekullin e 20-të dhe ndihmoi në formimin e 21-të. Ky është një moment që të gjithë ti bashkohen vlerave që frymëzuan Nelson Mandela. Vendosmëri absolute. Një angazhim i thellë për drejtësinë, të drejtat e njeriut dhe liritë themelore. Një besim i thellë në barazinë dhe dinjitetin e çdo gruaje dhe burre. Një angazhim i pamëshirshëm për dialog dhe solidaritet në të gjitha linjat dhe ndarjet. Nelson Mandela ishte një burrë shteti i shkëlqyeshëm, një avokat i ashpër për barazinë, babai themelues i paqes në Afrikën e Jugut.

Në kohë trazirash, Nelson Mandela na tregon fuqinë për t’i rezistuar shtypjes, drejtësisë mbi pabarazinë, dinjitetin ndaj poshtërimit, faljen ndaj urrejtjes. Ndërsa bota merr përpara Axhendën e vitit 2030 për Zhvillim të Qëndrueshëm dhe përpiqet të kapërcejë burime të reja të fatkeqësisë, le të kujtojmë mësimet e jetës së Nelson Mandela-s, dhe humanizmin thelbësor që e udhëzoi: “Sepse të jesh i lirë nuk është thjesht të “heqësh duart nga zinxhirët”, por për të jetuar në një mënyrë që respekton dhe forcon lirinë e të tjerëve. “

Për të shënuar festën e parë globale të Ditës së Mandelës më 18 korrik 2009, ditëlindja e 91-të e Mandelës, u bë një seri ekspozitash arsimore, arti, mbledhje fondesh dhe vullnetare, që çuan në një koncert në Sallën e Muzikës Radio City, më 18 korrik. Në nëntor 2009, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara shpalli zyrtarisht 18 korrik si “Nelson Mandela International Day”.

Nelson Mandela ? Legal Bytes

2. Dita Kombëtare e verës së luleshtrydhes

Regjistruesi i Kalendarit të Ditës Kombëtare ka caktuar të Shtunën e tretë në Korrik të çdo viti si Ditën Kombëtare të Verës së Luleshtydhes. Kjo ditë feston shijen frutave, të cilën do ta gjeni, në një gotë vere të ftohtë.

Qepa, është një perime që kur kombinohet me luleshtrydhe ka një aromë unike që disa e konsiderojnë ekuilibrin e përsosur të thartësisë dhe ëmbëlsisë. Në vitin 1947, në Nju Jork u vendos që, sheqeri të përdorej si frut.

Si ndikon vera e luleshtydhes tek ne?

Një libër, një gotë verë, kohë e bukur dhe muzika e preferuar. Kjo është formula e një dite të mirë. Le të zbulojmë së bashku sekretet e kësaj vere.

1. I bën mirë zemrës

Luleshtrydhja i bën mirë zemrës. Ajo përmban folat, vitaminë C dhe fibër. Ndihmon në uljen e nivelit të kolesterolit. Rrit nivelin e kaliumit në gjak e rrjedhimisht mban tensionin e gjakut nën kontroll.

2. I bën mirë trurit

Një zemër e shëndetshme është “motorri” më i fortë i trurit. Kjo e bën verën e luleshtrydhes të mirë edhe për trurin. Ajo ushqen qelizat e trurit, i mbron ato nga dëmet e radikaleve të lira dhe parandalon humbjen e aftësive funksionale të trurit me kalimin e moshës.

3. Pija e cila lufton radikalet e lira

Vera e luleshtrydhes renditet e treta për sa i përket sasisë së lartë të antioksidantëve, pas verës së manaferrës. Kjo pije ka aftësinë të parandalojë dëmet qelizore dhe ka aftësi të luftojë inflamacionin që e bën të shkëlqejë mes pijeve të tjera alkolike me bazë frutash.

4. Fuqi unike kimike

Kjo pije e kuqe është një dashuri më vete, jo vetëm për të rinjtë, por edhe për të moshuarit. Në përbërës i veçantë kimik i quajtur fisetin ndihmon të luftojë efektet e diabetit në fazat e para të tij, ul tensionin e gjakut dhe parandalon sëmundjen e Alzhaimerit tek të moshuarit. Ndaj, këta të fundit mund ta shijojnë pa drojë verën e luleshtrydhes dhe të mos shqetësohen për efektet anësore.


TË NGJASHME