HomePolitikë

Media holandeze: Shqipëria nuk është e gatshme për në BE

Media holandeze “De Telegraaf” shkruan se Holanda beson se Bashkimi Evropian nuk duhet të fillojë bisedimet e pranimit me Shqipërinë. Në fillim të kësaj jave, udhëheqës të BE-së kanë argumentuar në lidhje me mundësinë që të hapen negociatat e Shqipërisë ne unionin, vijohet më tej në shkrim.

Ministri i Jashtëm holandez Stefan Block deklaroi se Shqipëria nuk është gati për hapjen e negociatave. “Shqipëria duhet të ndërmarrë hapa të mëtejshëm, veçanërisht në trajtimin e korrupsionit dhe përmirësimin e sundimit të ligjit”, deklaroi numri një i diplomacisë holandeze. Dhoma e Përfaqësuesve kaloi një mocion në qershor, me anë të së cilit një shumicë e madhe foli kundër bisedimeve të pranimit me Shqipërinë.

Ndërsa për Maqedoninë Veriore, duket se rruga për integrim drejt Bashkimit Europian është më e qartë. “Maqedonia Veriore ka ndërmarrë hapa të mëdhenj përpara. Përparimi në sundimin e ligjit duhet të vazhdojë dhe ne kemi besim për këtë”, deklaroi ministri i Jashtëm i Holandës.

Në një letër të përbashkët, Presidenti i BE Tusk, Presidenti i Parlamentit Evropian i bën thirrje Sassolit, Presidentit të Komisionit Evropian Juncker dhe pasardhësit të tij më 1 nëntor për t’i bërë thirrje Ursula von der Leyen që të fillojë bisedimet me të dyja vendet. “Maqedonia Veriore dhe Shqipëria kanë bërë atë që kemi kërkuar prej tyre”, deklaruan nga blloku i BE-së.

Korrupsioni dhe droga

Ministrat e Jashtëm të BE do të diskutojnë çështjen brenda një jave e gjysmë. Nëse ata nuk mund ta zgjidhin atë, ajo do të kalohet për shqyrtim në dorë të krerëve evropianë, ditë më vonë.

Korrupsioni është ende i shfrenuar në Shqipëri dhe vendi së fundmi është lakuar në media si “narko-shteti i vetëm në Europë”. Shqipëria është një furnizues i madh i marijuanës. Një raport i Departamentit Amerikan të Shtetit përshkroi “korrupsionin e madh, institucionet e dobëta qeveritare” dhe foli për kontrabandën njerëzore, rrjetet e drogës dhe evazionin e taksave në shkallë të gjerë. Mediat britanike si The Guardian dhe The Independent paralajmëruan se Shqipëria mund të kthehet në “Kolumbinë e Evropës”.


TË NGJASHME