HomeRajon

Mediat serbe jehonë deklaratave të Nishanit: ‘Kosova, Jerusalemi i shqiptarëve’

Debatit mes liderëve shqiptarë dhe Presidentit Hashim Thaçi për lëvizjen e kufijve të Kosovës me Serbinë i është bashkëngjitur edhe ish-presidenti i Shqipërisë Bujar Nishani, i cili e quan Kosovën ‘Jerusalem të shqiptarëve’, ndaj, sipas tij, cdo situatë në Kosovë nuk i takon vetëm këtij shteti, por gjithë shqiptarëve kudo.

E kesaj deklarate i kane bere jehone edhe mediat serbe. “Blici” serb shkruan  se me anë të një statusi në Facebook Nishani e quan Kosovën Jerusalemi i Shqiptarëve.

“Kosova nuk është çështje thjesht e një shteti por Kolona Kryesore e Sigurisë Kombëtare për shqiptarët.

Në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mal të Zi, Luginë apo kudo qofshin ata, anekënd botës.

Jo rastësisht, ndër shekuj, kryengritjet për liri të shqiptarëve kanë nisur nga Kosova.

Ndaj Kosova është Jerusalemi i shqiptarëve”, ishte postimi i Nishanit/panorama.com

 


TË NGJASHME