HomeShëndeti

Mënyra natyrale për të lehtësuar simptomat e gripit

Pini ujë dhe lëngje

Pirja e ujit dhe lëngjeve të tjera është e rëndësishme kur keni grip. Uji ndihmon që të hiqni qafe mukozën e grumbulluar dhe gëlbazën. Diarreja dhe ethet (simptoma të zakonshme të gripit) shkaktojnë gjithashtu dehidratim.

Cfarë të pini ekzaktësisht:
– ujë
– ujë kokosi
– çarja bimorë
– lëngje frutash
– lëng me perime

Bëni pushim

Është me rëndësi që të pushoni dhe të flini shumë gjumë kur jeni me grip. Gjumi ndihmon në forcimin e sistemit imunitar dhe kjo ndihmon trupin të luftojë virusin. Jepini gjumit përparësi.

Konsumoni supë pule/perimesh

Supa e lëngut të pulës ose perimeve është një mënyrë e mirë për t’ju ndihmuar që të qëndroni të hidratuar. Ajo ndihmon gjithashtu për të zhbllokuar hundët e bllokuara si edhe parandalon sinuset.

Supa e lëngut të pulës është e pasur me proteina dhe minerale, si natriumi dhe kaliumi.

Merrni mjaftueshëm zink

Zinku është mineral i rëndësishëm për sistemin imunitar sepse ndihmon trupin që të prodhojë qeliza të bardha të gjakut, të cilat luftojnë mikrobet. Hulumtimet tregojnë se zinku mund të lehtësojë simptomat e ftohjes dhe gripit.

Ju mund ta merrni në farmaci si tabletë, por sigurisht që duhet të keni një dietë të përditshme të pasur me zink, si:
– mish
– thjerrëza
– fasule
– arra
– fara
– vezë

Bëni gargarë me ujë me kripë

Uji me kripë mund të qetësojë fytin. Ai ndihmon në pastrimin e mukozës. Mjafton të zjeni pak ujë dhe lëreni të ftohet derisa të arrijë temperaturën e dhomës. Hidhni ½ lugë me kripë.

Pini çarja bimorë

Çajrat bimorë kavë veti antibakteriale dhe luftojnë viruset. Çajrat që këshillohet:
– çaj jeshil ose i zi
– çaj menteje
– çaj me limon

Po kështu, mund t’u shtoni çarjave:
– mjaltë
– karafil
– shafran

Tregoni kujdes për lagështirën e ajrit

Virusi i gripit “mbijeton” më gjatë në ajër të thatë, gjë që mund të ndikojë që të përhapet më lehtë. Ajri i brendshëm i dhomave mund të thahet nga përdorimi i pajisjeve ngrohëse. Kështu këshillohet përdorimi i pajisjeve që reduktojnë tharjen e ajrit.

Thithni avull

Të marrësh frymë sipër një tenxhereje me ujë të ngrohtë mund të ndihmojë në zbutjen e sinuseve, hundëve, fytit dhe mushkërive.

Konsumoni ushqime të lehta

Nëse keni grip, stomaku nuk do të jetë në anën tuaj. Ndaj konsumoni ushqime si:
– banane, mollë
– tost
– drithëra
– patate të ziera
– mish pule
– supë me lakër

Produktet që duhet të shmangni:
– qumësht
– kafeinë
– djathë
– mish i kuq
– ushqime pikante
– ushqime të skuqura
– alkool

Burimi: Healthline


TË NGJASHME