HomeSport

Mesfushori I Arsenal firmos kontratë me Juventus për 400 mijë paund në javë

Mesfushori i Arsenalit Aaron Ramsey ka nënshkruar një para-kontratë për t’u bashkuar me Juventusin në verë në një marrëveshje që do të fitojë mbi 400,000 paund në javë.

28-vjeçari ka rënë dakord për një kontratë katërvjeçare që do ta shohë atë të bashkohet me kampionët italianë, duke i dhënë fund qëndrimit të tij 11-vjeçar me Arsenalin.

Ai do të jetë lojtari me fitimin më të madh britanik, duke u bazuar në pagën bazë.
Kontrata e Arsenalit me Uellsianin përfundon më 30 qershor kështu që nuk do të ketë asnjë tarifë shtesë kur ai të largohet.
Në konfirmimin e marrëveshjes, Juventusi tha se klubi do të kishte kosto prej 3.7 milion euro (3.2 milionë paund), por nuk specifikonte se cila ishte arsyeja e pagesëes.

Ramsey, i cili u bashkua me Arsenalin nga Cardiff City në vitin 2008 për një tarifë prej rreth 4.8 milion, zhvilloi bisedime paraprake me Barcelonën, gjithashtu mori një ofertë nga Paris St-Germain.
Bayern Munich, Inter dhe Real Madrid gjithashtu treguan interes.
Arsenali i paraqiti Ramsy-t ofertën e një marrëveshjeje të re në shtator, por u refuzua sepse klubi nuk ishte i përgatitur për të përmbushur kërkesat e tij mbi pagen.

Dëshira e Ramsey për të luajtur si një numër tetë, nga një pozicion qendror i avancuar, u ndesh me vizionin e Emery për të.
Ramsey ka luajtur 259 ndeshje për Arsenalin, duke shënuar 61 gola.

Ish Sulmuesi I Arsenal dhe skuadrës së Anglisë, Ian Wright ka thënë për BBC Sports:

“Unë nuk jam i sigurt nëse Aaron Ramsey mund të refuzonte një marrëveshje si kjo me gjithë ato klube që ishin të interesuar.”
“Kur shikon kontratat të cilat I janë ofruar, Arsenali nuk mund të përballojë ta mbajë në skuadër me lojtarët e tjerë që kanë ende një kontratë ekzistuese me Arsenal.”
“Arsene Wenger tha jo shumë kohë më parë se kjo do të jetë dukuri e zakonshme. Lojtarët janë duke u paguar aq sa mund të përballohet për të përfunduar një kontratë.”
“Në moshën e tij, ai ka vlerë të paktën 30-40 milionë paund. Juventusi po kursen kaq shumë para edhe me atë që po e paguajnë. Është një lëvizje që ka kuptim për të gjithë, përveç klubit që po largohet.”


TË NGJASHME