Aktualitet Lajme Lajmi i Fundit Politikë

Meta takon zyrtarin e lartë të Kalabrisë

Takim të frytshëm e ka quajtur presidenti i vendit, Ilir Meta, ate me Komisionerin e Insfrastrukturës së Qeverisë Rajonale të Kalabrisë, Prof. Roberto Musmanno.

Gjate takimit, Meta, thekson se ka ndare ide të vyera për të thelluar bashkëpunimin në të gjitha fushat, në mënyrë që të rinjtë të mos largohen nga vendet dhe zonat tona.

Postimi i Metës

Raportet e ngushta, tepër të forta dhe njerëzore të Shqipërisë dhe të shqiptarëve me Kalabrinë, zemrën e bashkësisë sonë të dashur arbëreshe, janë shumë të rëndësishme. Kjo marrëdhënie historike dhe tradicionale, ka potenciale të jashtëzakonshme arsimore, kulturore, turistike, ekonomike dhe tregëtare, për t’u forcuar edhe më tej.
Shumë i lumtur të zhvilloja një takim të frytshëm me Komisionerin e Insfrastrukturës së Qeverisë Rajonale të Kalabrisë, Prof. Roberto Musmanno, me të cilin ndava ide të vyera për të thelluar bashkëpunimin në të gjitha fushat, në mënyrë që të rinjtë të mos largohen nga vendet dhe zonat tona.
Veçanërisht diskutuam rreth projektit ambicioz dhe të realizueshëm të Prof. Musmanno dhe stafit të tij, për lëvizjen e udhëtarëve nga Kalabria në Shqipëri, nëpërmjet vendosjes së një linje direkte ajrore Tiranë-Lamecia.
Ky është një projekt shumë i rëndësishëm për të cilin do të punojmë fort!?????

Related posts

Instagram/ Ekspozohen fjalëkalimet e miliona përdoruesve

Anxhela news

Të akuzuar për korrupsion, shtyhet sërish seanca ndaj tre gjyqtarëve të Durrësit

Xhensila Gotanews

Albano Bogdo nuk e fsheh më, kush është vajza që i ka rrëmbyer zemrën

Xhensila Gotanews
Na Kontaktoni!