HomeShowbiz

Miliarderi i njohur kinez dënohèt me 18 vjet búrg

Një miliarder i njohur kinez është dënuar me 18 vjet burg, i fundit në një varg dënimesh kundër pronarëve të hapur të korporatave.

Sun Dawu drejton një nga bizneset më të mëdha bujqësore private të vendit në provincën veriore të Hebei.

67-vjeçari, në të kaluarën ka folur për të drejtat e njeriut dhe tema të ndjeshme politikisht. Ai u shpall fajtor për “zgjedhjen e grindjeve dhe provokimin e telasheve” – ??një akuzë e përdorur shpesh kundër aktivistëve.

Akuza të tjera kundër tij përfshijnë pushtimin ilegal të tokës bujqësore, grumbullimin e një turme për të sulmuar agjencitë shtetërore dhe pengimin e punonjësve të qeverisë nga kryerja e detyrave të tyre. Ai gjithashtu u gjobit me 3.11 milionë juanë (478,697 dollarë; 343,227 £).

Kompania Sun është ndër më të mëdhatë në Kinë, me biznese që variojnë nga përpunimi i mishit dhe ushqimi i kafshëve shtëpiake deri te shkollat ??dhe spitalet.

Ai thuhet se u arrestua vitin e kaluar, së bashku me 20 të afërm dhe bashkëpunëtorë të biznesit, për një mosmarrëveshje toke me një fermë të drejtuar nga qeveria. Në atë kohë, ai tha se dhjetëra punonjës të tij u plagosën në një incident me policinë në lidhje me mosmarrëveshjen, sipas një raporti të AFP.

Thuhet se Sun është afër disa disidentëve të shquar politikë kinezë dhe në të kaluarën ka kritikuar politikat rurale të qeverisë. Ai ishte një nga të paktët njerëz që akuzoi hapur qeverinë për fshehjen e një shpërthimi afrikan të gripit të derrit, i cili preku fermat e tij në vitin 2019, dhe më vonë shkatërroi pjesën më të madhe të industrisë së vendit.

Ai gjithashtu u dënua me búrg në 2003, për “mbledhje të paligjshme të fondeve”, por çështja u rrëzua pas një mbështetje të madhe nga aktivistët dhe publiku.

Sun thuhet se mohoi shumë prej akúzave kundër tij në një seancë paraprake, duke e përshkruar veten si një “anëtar i shquar i partisë Komuniste”.

Ai megjithatë thuhet se pranoi të kishte bërë gabime, duke përfshirë postimin e mesazheve në internet.

“Mënyra se si ata po më hetojnë tani po bën që të vuajnë ata që janë afër nesh dhe ata që na urrejnë të gëzohen. Unë dëshiroj të marr akúzat mbi vete, edhe nëse ato janë të rënda, në këmbim të lirimit të të tjerëve. Ne jemi njerëz të cilët kanë dhënë kontribute në shoqëri,” tha ai.

Kina ka goditur bizneset dhe sipërmarrësit në vend. Kompanitë kryesore të teknologjisë duke përfshirë Alibaba, Didi dhe Tencent, të cilët po hetohen për një sërë çështjesh rregullatore.


TË NGJASHME