HomeSociale

Mjèkët kinezë ndëshkohen pasi shkrepën një ‘fotografi’ gjatë opèracionit

Drejtuesit dhe një grup mjèkësh në një spítal në provincën Shaanxi të Kinës verilindore u ndëshkuan për shkrepjen e fotografive me pacientët e tyre pa ndjenja, njoftuan mediat lokale.

Një seri fotografish qarkulluan kohët e fundit në rrjetin social kinez Weibo, një mikroblog lajmesh, ku mjèkët dhe infermierët pozuan me pacientët pa ndjenja në tryezën e opèracionit. Një burrë bën shenjën “V” ndërsa mjèkët po kryejnë një procedurë kirurgjikalè.

Byroja e Shëndetit Publik Xi’an tha se imazhet u morën në gusht të këtij viti dhe tre drejtues të lartë u hoqën nga postet e tyre administrative në Spítalin Fengcheng, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua.

Pjesa tjetër e stafit që u shfaq në fotografi u dënua gjithashtu dhe shkoi pa pagesë për tre muaj.

Spítali lëshoi ??një deklaratë publike dhe kërkoi falje, duke shpjeguar se fotot janë marrë për të përkujtuar ditën e fundit të sallës së opèracionit, para se të mbylleshin në favor të objekteve të reja.

Fotografitë ngjallën një reagim në platformat sociale të Kinës. Disa blogerë postuan pikëpamjet e tyre në mediat sociale me hashtagun “sèlfie kirurgjikale”. Shumë prej tyre dënuan mungesën e etikës profesionale të mjèkëve.

“Ata nuk po veprojnë profesionalisht. Ata po i trajtojnë vuajtjet e pacièntëve si një shaka, si mund të bëjnë edhe një selfie në një kohë si kjo? ” pyeti një përdorues i Weibo, Penny Zhutou.

Të tjerët shprehën simpatinë e tyre.

“Mjèkët janë gjithashtu qenie njerëzore. Unë nuk mendoj se ka asgjë të keqe me ata që duan të bëjnë një fotografi për të festuar pas një opèracioni të gjatë dhe të suksesshëm. Ne duhet ta shikojmë këtë në mënyrë racionale, “tha përdoruesi Diaolinghoucanque.


TË NGJASHME