HomeSport

“Mjellma e Utrehtit”, Marko Van Basten

“Mjellma e Utrehtit”. Marko Van Basten, qendërsulmuesi kryesor që shënoi golin legjendar kundër Bashkimit Sovjetik nga një pozicion anësor. Karriera e tij përfundoi.pa lavdi në moshën 28 vjeç.

Më 13 Dhjetor 1992, Milani luante kundër Ankonës. Një ndërhyrje e fortë nga pas goditi qendërsulmuesin e Milanit, Marko Van Basten në kyçin e këmbës dhe e hodhi në tokë. Ishte e vetmja mënyrë për ta ndalur.
Në pjesën e parë, futbollisti shpërthen në lot. Me kalimin e kohës, dhimbja rritej, me rezultat të zëvendësohet nga Daniele Masaro dhe të qëndrojë në pankinë. Në fund, ky lëndim rezultoi fatal për karrierën e një prej sulmuesve më të plotë në futboll. Kishte teknikë të shkëlqyeshme për lartësinë e tij, forcë të jashtëzakonshme dhe shënonte gola spektakolarl. Përveç talentit të tij futbollistik, la përshtypje edhe me pamjen e tij. Ishte shtatlartë dhe harmonia e lëvizjeve të tij në fushë i dha pseudonimin “Mjellma e Utrehtit”.

Sulmuesi holandez u lind në Utrecht në vitin 1964. Në moshën 7 vjeç filloi të luante futboll. Idhulli i tij ishte Johan Cruyff, të cilin e takoi për herë të parë në moshën 15 vjeç.
Ai i zbriste shkallët kurse Van Basten i ngjiste. “Doja të prezantohesha me të dhe t’i them që të kujtojë emrin tim, por nuk e bëra kurrë. E respektoja aq shumë”, tha më vonë.

Në moshën 18 vjeç, u transferua te Ajax, duke bërë disa nga paraqitjet më të mira të karrierës së tij. Atëherë, rrugët e tij me Cruyff u takuan përsëri, pasi “Hollandezi fluturues” mori drejtimin teknik të “Ajanta” në 1986. Van Basten kishte thënë se ishte njeriu që i mësoi teknikën e tij të veçantë në futboll dhe një nga trajnerët më të mirë që kishte. Në katër sezonet që luajti për Ajax, Van Basten shënoi me breshëri. Rezultatet e tij ishin 117 gola në 112 ndeshje!
Në fakt, një nga golat e tij i dha Ajaxit Kupën Kupave në 1986. Ndeshja u zhvillua në Athinë kundër Lokomotiv Leipzig dhe Fan Basten shënoi në minutën e 21-të me ndeshjen të përfundojë 1-0.
Shfaqjet e tij mbresëlënëse e bënë që Milan të shpenzojë 1.75 miliardë lireta për ta marrë në 1987 nga Ajax.

Me fanellën e kuqezinjve, karriera e tij u katapultua. Milani arriti të fitojë kampionatin për herë të parë pas 8 vitesh. Me Van Basten dhe bashkatdhetarët e tij Gullit dhe Rijkaard, treshja e pamposhtur e Oranie, Milan fitoi të gjitha titujt vendas dhe tifozët patën momente të lavdishme.
Franco Baresi, Paolo Maldini, Roberto Donadoni dhe Van Basten mbetën në histori si “të pavdekshmit” dhe skuadra e Milanit si një nga skuadrat më të rëndësishme të të gjitha kohërave.

Sezonin vijues ishte lojtari më i mirë në Europë dhe fitoi Kupën e Kampionëve me Milanin.
Në vitet 1989-90 ishte golashënuesi më i mirë në ligën italiane dhe në sezonin 91-92 me 25 golat e tij ndihmoi Milanin të fitonte kampionatin. Deri atëherë kishte fituar tre Topa të Artë në 88, 89 dhe 92, dhe titullin e lojtarit më të mirë në botë. Ndërsa ende kishte disa vite karrierë të shkëlqyeshme, dëmtimi në ndeshjen kundër Ankonës e detyroi të varë para kohe këpucët e futbollit.

Van Basten bëri paraqitje të shkëlqyera në Kampionatin Europian 1988, duke shënuar pesë gola, tre prej të cilëve ishin kundër Anglisë. Hollanda fitoi Euro dhe Van Basten ishte lojtari më i rëndësishëm në turne.
Lëndimi i tij ishte arsyeja pse FIFA ndryshoi rregullat për ndërhyrjet nga pas, por tani ishte tepër vonë.

Siç tha në një intervistë: “Nuk mendoj se mjaftojnë vetëm e verdha dhe e kuqja. Shumë nga gabimet e mbrojtësve kryer në atë mënyrë të fshehtë, sa të mos vihet re egërsia e tyre”. Iu nënshtrua një seri operacionesh dhe bëri një paraqitje tjetër në finalen e Champions League në stadiumin e Mynihut.
Më 5/26/1993 kundër Marseille, Van Basten filloi si lojtar kryesor, por në minutën e 85 u zëvendësua. Ishte dita kur sulmuesi më i mirë i epokës la fushën e lojës përfundimisht.

Në vitin 2003 filloi karrierë trajneri dhe mori përsipër Ajax dhe kombëtaren Hollandeze.
Në të njëjtin stadium, ku luajti për herë të fundit, disa vite më parë kishte bërë një nga paraqitjet më të mira të karrierës së tij.
Veshur me fanellën e ekipit kombëtar hollandez, shënoi në finalen e Euros në rrjetat e Bashkimit Sovjetik, një gjuajtje mahnitëse nga një pozicion anësor që vlerësohet nga shumë si goli më i mirë i të gjitha kohërave. Vlen të përmendet se në portën sovjetike ishte portieri legjendar Dasaif.
As vetë Fan Basten mendoi se kishte gjetur rrjetë. Ndërsa ishin duke festuar, shoku i tij i skuadrës Jan Waters e pyeti: “Si gjuajte prej andej? dhe Van Basten u përgjigj, “As unë nuk e di”.

“Mjellma e Utrehtit” kishte thënë disa vite më vonë: “Ishte pjesa e dytë dhe isha pak i lodhur. Topi erdhi nga Mjuren dhe po mendoja ta ndaloja dhe të provoja diçka kundër aq shumë mbrojtësve ose të bëja të lehtën që ishte një goditje e thjeshtë. Si përfundim vendosa këtë të dytën. Kur pashë topin në rrjetë, nuk kuptova saktësisht se çfarë kisha bërë. Duket dhe në reagimin tim nëse e shihni”.

Ruud Gullit kishte thënë, “Nëse e provon 1.000,000 herë, nuk do të shënojë përsëri”.


TË NGJASHME