HomeShëndeti

Mos i bëni më këto gabime nëse keni flokë të hollë

Flokët e hollë janë të vështira për t’u menaxhuar dhe ju mund të mendoni se nuk do të jeni në gjendje të merrni kurrë vëllimin që dëshironi. Shumë faktorë, si stresi dhe dieta e dobët, mund të vënë në rrezik fijet e dobëta, por mënyra se si kujdeseni për flokët tuaj mund të jetë sabotim i gjithë procesit gjithashtu.

Ne e dimë që flokët e imët do të qëndrojnë të rrafshët, pavarësisht se sa produkt përdorni. Ne vendosëm të mësonim për gabimet e zakonshme që mund të na pengojnë në ëndrrën tonë për të arritur flokë voluminozë.

1. Tërhiqi flokët kur janë të lagur.

Kapja e flokëve të lagur bisht mund të duket joshëse kur jeni me nxitim, por mund të jetë e dëmshme për fijet tuaja të holla. Flokët e lagur shtrihen lehtësisht dhe kjo bën që skajet e kutikulës të ngrihen dhe të thyhen. Kjo mund t’i dëmtojë flokët. Specialistët e kujdesit për flokët rekomandojnë që të shtrydhni butësisht lagështinë dhe t’i lini flokët të thahen.

2. Po përdorni vaj flokësh.

Edhe pse vajrat janë ushqyes dhe hidratues, ato nuk janë opsioni më i mirë për vajzat me flokë të imët. Vajrat zakonisht janë shumë të rëndë dhe lehtë mund të peshojnë flokët tuaj të hollë. Kjo mund t’ju bëjë flokët që duken të rrafshëta dhe të yndyrshëm.

3. Ju nuk jeni duke përdorur produkte stilimi.

Nëse dëshironi të përsërisni pamjen e bukurive me flokë të trasha, zgjidhni produktet e stilit që ofrojnë efekte “të mbajtur”, si shampo e thatë, llak i kripës së detit ose mjegulla e teksturizimit. Ato nuk janë shumë të rënda për flokët tuaj delikatë dhe mund ta bëjnë atë të duket më i trashë duke i veshur flokët në polimere . Është më mirë të shtoni produkte volumizuese në rrënjët e flokëve tuaj kur ato janë ende të lagura dhe më pas t’i shpërndani ato në gjatësinë e flokëve.

4. Po shmangni ngjyrën.

Shtimi pak i ngjyrës mund të bëjë mrekulli për fijet tuaja të holla. Krijimi i kontrastit midis ngjyrave të lehta dhe të errëta do të japë iluzionin e flokëve më të plotë dhe më të trashë. Për të arritur këtë pamje, floktari juaj do të lehtësojë disa fije në sipërfaqen e flokëve tuaj, duke i bërë ato të duken më “të trasha”.

5. Ju anashkaloni tharësen për flokët.

Nëse shmangni tharjen, duke menduar se do t’i bëjë fijet tuaja të rënda dhe të rrafshëta, ju mund të lini flokët tuaj të pambrojtur dhe të dëmtuar. Nëse keni flokë të hollë, shmangni aplikimin e tharëses në lëkurën e kokës pasi  mund të rëndojë flokët tuaj delikatë. Në vend të kësaj, thajini flokët nga mesi i tyre dhe poshtë për të arritur flokë të ushqyer dhe me pamje të freskët.

6. Po përdorni një pluhur mbulues.

Disa njerëz përdorin pluhur flokësh për të mbuluar vendet pa flokë, por nëse e bëni këtë rregullisht mund të çojë në më shumë rënie të flokëve. Pluhur i imët do të futet në pore dhe do t’i bllokojë ato, duke shkurtuar jetën e gjëndrës së flokëve.

7. Po i lini flokët të rriten shumë.

Për njerëzit me flokë të imët, është më mirë të shkurtoni skajet çdo 2 muaj. Kur flokët e hollë rriten, ato kanë tendencë të duken edhe më të hollë drejt majave dhe disa modele nuk do të jenë në gjendje të përballojnë gjatësinë.


TË NGJASHME