HomeLajme

NASA dorëzohet/ Dështon simulimi për të shpëtuar Europën nga asteroidi

Shkencëtarët në të gjithë botën janë zhgënjyer këtë javë nga rezultatet e simulimit të një goditje të një asteroid fiktiv që po vinte drejt Tokës.

Një grup ekspertësh nga agjencitë hapësinore amerikane dhe evropiane morën pjesë në një simulim njëjavor të udhëhequr nga NASA në të cilën ata u përballën me një skenar hipotetik: Një asteroid 35 milionë milje larg po i afrohej planetit toke dhe mund binte ne toke brenda gjashtë muajve.

Me kalimin e çdo dite të stërvitjes, pjesëmarrësit mësuan më shumë për madhësinë, trajektoren dhe mundësinë e goditjes së asteroidit. Më pas iu desh të bashkëpunonin dhe të përdornin njohuritë e tyre teknologjike për të parë nëse mund të bëhej diçka për të devijuar trajektoren e tij.

Ekspertët nuk arritën të bënin asgjë. Grupi përcaktoi se asnjë nga teknologjitë ekzistuese të Tokës nuk mund të ndalojnë goditjen e asteroidit hipotetik duke pasur parasysh afatin gjashtë-mujor të simulimit. Në këtë realitet alternativ, asteroidi goditi Evropën Lindore.

Me sa dimë, asnjë asteroid nuk paraqet aktualisht kërcënim për Tokën në këtë mënyrë. Por rreth dy të tretat e asteroideve me madhësi 460 metra ose më të mëdha, aq të mëdha sa të bëjnë një dëm të konsiderueshme, mbeten të pazbuluara. Kjo është arsyeja pse NASA dhe agjencitë e tjera po përpiqen të përgatiten për një situatë të tillë. 

“Këto ushtrime në fund të fundit janë në funksion të mbrojtjes planetare, të komunikojë me njëri-tjetrin dhe me qeveritë tona për të siguruar që të gjithë jemi të koordinuar nëse identifikohet një kërcënim i mundshëm në të ardhmen”, tha Lindley Johnson në një njoftim për shtyp, oficeri i mbrojtjes planetare i NASA-s, . 

6 muaj nuk është koha e mjaftueshme për t’u përgatitur për goditjen e një asteroidi

Asteroidi fiktiv në simulim u quajt 2021PDC. Në skenarin e NASA-s, ajo u “pikas” për herë të parë në 19 Prill dhe pas një jave shkencëtarët ishin në gjendje të llogaritnin që ai kishte një 5% mundësi të godiste planetin tonë më 20 Tetor, gjashtë muaj pas datës së zbulimit. 

Por Dita 2 e stërvitjes u afrua shpejt për në 2 maj, kur llogaritjet e reja të trajektores treguan se 2021PDC pothuajse me siguri do të godiste Evropën ose Afrikën Veriore. Pjesëmarrësit në simulim konsideruan misione të ndryshme në të cilat anijet kozmike mund të përpiqeshin të shkatërronin asteroidin ose ta devijonin atë nga rruga e tij.

ndikimi hipotetik
Rajoni i parashikuar i goditjes se 2021 PDC në Ditën 2 të një simulimi të ndikimit të asteroidit të udhëhequr nga NASA. 

Por ata arritën në përfundimin se misione të tilla nuk do të ishin në gjendje të dilnin nga toka në një kohë të shkurtër përpara ndikimit të asteroidit.

“Nëse përballemi me skenarin hipotetik 2021PDC në jetën reale, ne nuk do të ishim në gjendje të lëshonim ndonjë anije kozmike ne një paralajmërim kaq të afërt, me aftësitë aktuale”, thanë pjesëmarrësit. 

Ata gjithashtu konsideruan përpjekjen për të hedhur në erë asteroidin duke përdorur bomba bërthamore.

“Ndërmarrja e një misioni që përfshin përdorimin e rraketave bërthamore mund të zvogëlojë ndjeshëm rrezikun e goditjes,” thanë ata.

Gjithashtu, simulimi përcaktoi që 2021PDC mund të ishte me madhësi diku nga 114 metra deri në gjysmë milje, kështu që shansi që një bombë bërthamore të bënte një dëm të madh ishte i vogël. 

Dita 3 e stërvitjes afroi përsëri ditën e impaktit, përpara 30 qershorit dhe e ardhmja e Tokës dukej e zymtë: trajektorja e 2021PDC tregoi se ishte drejtuar për në Evropën Lindore. Nga Dita 4, 2021PDC kishte një mundësi 99% që të godiste afër kufirit midis Gjermanisë, Republikës Çeke dhe Austrisë. Shpërthimi do të sillte një çlirim energjie aq sa një bombë e madhe bërthamore.

E vetmja gjë që mund të bëhej ishte evakuimi i rajoneve të prekura para kohe.

Shumica e asteroideve fluturojnë nën radar dhe shumë prej tyre dallohen shumë vonë
asteroid meteor dinosauri
Paraqitja e momentit kur asteroidi Chicxulub goditi tokën në vendin ku sot është Meksika, 66 milionë vjet më parë. 

Është interesante të supozohet se në botën reale, astronomët do të dallonin një asteroid të ngjashëm me 2021PDC më shumë sesa gjashtë muaj para goditjes. Por aftësia e botës për të mbikëqyrur objektet afër Tokës (NEO) është fatkeqësisht e ulët.

Çdo asteroid me një orbitë që e merr atë brenda 125 milionë miljeve të diellit konsiderohet NEO. Por Johnson tha në korrik se NASA mendon se “ne kemi gjetur vetëm rreth një të tretën e asteroideve që janë atje dhe që mund të përfaqësojnë një rrezik për Tokën”.

Sigurisht, njerëzimi shpreson të shmangë një surprizë të tillë si ajo e dinosaurëve që morën 65 milionë vjet më parë, kur një asteroid i gjerë 6 milje u rrëzua në Tokë. Por në vitet e fundit, shkencëtarët kanë humbur shumë objekte të mëdha, të rrezikshme që janë afruar.

kometë neowise japoni
Kometa Neowise shfaqet në qiell mbi Nayoro, Hokkaido, Japoni, 11 korrik 2020. 

Kometa Neowise, një copë akulli hapësinor e gjerë 3 milje, kaloi brenda 64 milion miljeve të Tokës në korrik. Askush nuk e dinte që kometa ekzistonte derisa një teleskop hapësinor i NASA-s e zbuloi se po afrohej katër muaj më parë.

Në vitin 2013, një meteor me diametër rreth 65 metra hyri në atmosferë duke udhëtuar 40,000 mph. Ai shpërtheu mbi Chelyabinsk, Rusi, pa ndonjë paralajmërim, duke dërguar një valë goditëse që theu xhamat dhe dëmtoi ndërtesat në të gjithë rajonin. Më shumë se 1,400 njerëz u plagosën.

asteroidi rus Chelyabinsk
Meteori Chelyabinsk që përshkon qiellin rus. 

Dhe në vitin 2019, një asteroid “qytet-vrasës” i gjerë 427 metra fluturoi 45,000 milje nga Toka. NASA nuk kishte pothuajse asnjë paralajmërim për këtë.

Kjo sepse aktualisht, e vetmja mënyrë që shkencëtarët të ndjekin një NEO është duke drejtuar një nga numrat e kufizuar të teleskopëve të fuqishëm të Tokës në drejtimin e duhur në kohën e duhur. 

NASA po teston mënyra për të penguar një asteroid
DART nasa anija kozmike e misionit asteroid
Një ilustrim i anijes kozmike DART pranë një asteroidi. 

NASA ka hetuar opsionet që do të kishin shkencëtarët nëse do të gjenin një asteroid të rrezikshëm në një rrugë përplasjeje me Tokën. Këto përfshijnë shpërthimin e një bombe bërthamore afër asteroidit, siç sugjeruan pjesëmarrësit në stërvitje, ose përdorimin e lazerëve që mund të ngrohin dhe avullojnë asteroidin aq sa të ndryshojë rrugën e tij.

Një mundësi tjetër është dërgimi i një anije kozmike që të përplaset me një asteroid që po afrohet, duke ndryshuar trajektoren e tij. Kjo është strategjia për të cilën NASA është duke punuar më shumë. Këtë vit, agjencia ka planifikuar të nisë një provë të një teknologjie të tillë. Testi i Rivendosjes së Dyfishtë të Asteroideve (DART) do t’i dërgojë një anije kozmike asteroidit Dimorphos dhe do ta godasë atë qëllimisht në vjeshtën e vitit 2022.

NASA shpreson që përplasja të ndryshojë orbitën e Dimorphos. Edhe pse ai asteroid nuk është një kërcënim për Tokën, misioni mund të provojë se ridrejtimi i një asteroidi është i mundur në kohën e duhur.


TË NGJASHME