HomeTeknologji

NASA nis sot epokën e re të eksplorimit të Hënë

Agjencia Amerikane e Hapësirës ka nisur numërimin mbrapsht deri në ngritjen e raketës së saj gjigante drejt Hënës. SLS është automjeti më i fuqishëm i zhvilluar ndonjëherë nga NASA dhe do të jetë themeli i projektit të saj Artemis, i cili synon të kthejë njerëzit në sipërfaqen hënore pas një mungese 50-vjeçare.

Raketa është planifikuar të ngjitet nga Qendra Hapësinore Kennedy në orën 08:33 me kohën lokale (12:33 GMT; 13:33 BST) këtë të hënë.

Kjo anije kozmike do të rrotullohet rreth Hënës përpara se të kthehet në shtëpi në një rrëzim në Oqeanin Paqësor pas gjashtë javësh.

Orion nuk është i pajisur me ekuipazh për këtë demonstrim, por duke supozuar se i gjithë hardueri funksionon siç duhet, astronautët do të ngjiten në bord për një seri të ardhshme misionesh gjithnjë e më komplekse, duke filluar nga viti 2024.

Agjencia hapësinore amerikane ka disa mundësi gjatë javës së ardhshme për të fluturuar SLS-Orion. Herët në mëngjes kushtet janë zakonisht shumë të qeta, gjë që e bën të hënën një ditë të shkëlqyer për të fluturuar.

“Në thelb, fillimi i dritares së nisjes, ose vetëm pas orës 08:30 të mëngjesit, ka një shans 80% për mot të favorshëm”, tha meteorologia Melody Lovin.

Sidoqoftë, nëse problemet teknike e shtyjnë nisjen në pjesën e pasme të dritares së caktuar dy-orëshe, probabiliteti bie në 60%, për shkak të ndonjë shiu të mundshëm. Raketa nuk lejohet të ngrihet në shi.


TË NGJASHME