HomeTeknologji

NASA zbulon zërin rrëqethës që vjen nga një vrime e zezë 200 milion vite dritë larg

Në hapësirë askush nuk mund t’ju dëgjojë të bërtisni, por kjo nuk vlen për vrimat e zeza që tashmë për herë të parë mund ta dëgjojmë se si është një zhurmë e saj. Llogaria e NASA-s në Twitter ka zbuluar një zbuloi audio ku ju mund të dëgjoni se si tingëllon në veshin e njeriut një vrimë e zezë nga 200 milionë vite dritë larg.

Agjencia hapësinore përdori gjithashtu postimin në Twitter për të sqaruar nocionin e keqkuptuar gjerësisht se nuk ka zë midis yjeve.

“Konceptimi i gabuar se nuk ka zë në hapësirë ??e ka origjinën tek fakti se hapësira është një vakum, duke mos ofruar asnjë mënyrë që valët e zërit të udhëtojnë. Në një grumbull galaktikash ka aq shumë gaz sa ne kemi kapur tingullin aktual. Këtu është përforcuar dhe përzier me të dhëna të tjera se si është të dëgjosh një vrimë të zezë!”, shkroi e emocionuar NASA në Twitter së bashku me një videoklip ku vrima e përmendur dukej sikur rënkonte.

Llogaria drejtohet nga një ekip shkencëtarësh që hetojnë ekzoplanetet, ose rruzullet planetare të gjetura jashtë sistemit tonë diellor.

Grupimi i paraqitur në video quhet Perseus, dhe zbulimi u publikua fillimisht në maj për nder të Javës së Vrimës së Zezë të NASA-s. Të dhënat u zbuluan nga Observatori i NASA-s me rreze X Chandra.


TË NGJASHME