HomeSport

Ndeshja UFC 249, Khabib anulon ndeshjen me Tony Ferguson

Kampioni i peshave të lehta të UFC, Khabib Nurmagomedov zbuloi se ai nuk mund të konkurojë në UFC 249. Ndeshja e planifikuar e 18 prillit që është prenotuar plot pesë herë është rrënuar përsëri.

Khabib shkroi në mediat sociale dhe tha që ai kishte vendosur të qëndronte në shtëpi në karantinë dhe jo të ndeshej. Khabib është në provincën ruse të Dagestanit dhe presidenti rus Vladimir Putin ka ndaluar të gjitha fluturimet.

Sipas raporteve, Agjensia Federale e Transportit Ajror të Rusisë po lejon fluturime private midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara. Sidoqoftë, duhet të merret leja e duhur.

“Rezulton se e gjithë bota duhet të jetë në karantinë,” shkroi ai. “Qeveritë e të gjitha vendeve, njerëz të famshëm në mbarë botën u kërkojnë njerëzve që të ndjekin të gjitha kërkesat e sigurisë në mënyrë që të kufizojnë përhapjen e sëmundjes, të shpëtojnë njerëz, dhe Khabib është i vetmi që lirohet nga të gjitha detyrimet dhe duhet të demonstrojë vullnet të lirë dhe të fluturojë nëpër botë, për hir të ndeshjes?

“Unë kuptoj gjithçka dhe unë jam padyshim i mërzitur më shumë se ju për të anulluar ndeshjen, ndoshta si të gjithë të tjerët, kam pasur shumë plane pas ndeshjes, por nuk mund t’i kontrolloj të gjitha. Vendet më të mëdha dhe kompanitë më të mëdha të kohës sonë janë të tronditura nga ajo që po ndodh, çdo ditë situata ndryshon në mënyrë të paparashikueshme.

“Por Khabib ende duhet të ndeshet, a është kjo që ju po thoni? – Kujdesuni për veten tuaj dhe vendoseni veten në këpucët e mia. “

Ende presidenti i UFC, Dana White është duke punuar për të bërë ndeshjen të ndodhë. Thashethemet janë të shumta për një ndeshje kryesore të mundshme Ferguson kundër Justin Gaethje. Sidoqoftë, pa u shpallur asnjë vendndodhje, White në dukje po bën të pamundurën  për ta bërë këtë të ndodhë.

Në fakt, të mërkurën, guvernatori i Nevadas, Steve Sisolak lëshoi ??një urdhër qëndrimi në shtëpi dhe zgjati mbylljen e kazinove të shtetit deri në 30 Prill. UFC është me qendër në Las Vegas, kështu që organizimi i ngjarjes në shtëpi nuk është në diskutim për datën e premtuar 18 Prill.

UFC ka shikuar të gjitha llojet e masave paraprake për ta bërë ndeshjen të ndodhë dhe duke kufizuar ndjeshëm numrin e njerëzve të lejuar në vendin e ndeshjes.

Për shkak të natyrës shumë ngjitëse të sëmundjes, duket e pamundur që UFC 249 të zhvillohet në mënyrë të sigurt deri në 18 Prill.

©Tatani/GotaNews


TË NGJASHME