HomePolitikë

Në prag të Lùftës së Tretë Botërore/ Deklarata e Kinës alarmon superuqitë

Një ditë pasi forcat ajrore kineze vendosën një numër rekord avionësh lùftarakë në hapësirën ajrore të Tajvanit, vendim që u përshkrua si një “lëvizje provokuese e papërgjegjshme”, Kina ka paralajmëruar se lùfta mund të jetë e pashmangshme.

Të hënën, 34 avionë lùftëtarakë kinezë J-16 shoqëruan 12 bómba me aftësi bérthamore H-6 në territorin tajvanez, duke e çuar totalin e avionëve kinezë të dërguar në zonën mbrojtëse të Tajvanit gjatë katër ditëve të fundit në gati 150 të tillë.

Presidenti kinez

Që nga viti 1949, Tajvani e ka përshkruar veten si një komb të pavarur, por qeveria kineze pohon se ishulli – është një provincë e shkëputur.

Lëvizjet e fundit nga qeveria e Tajvanit sugjerojnë se ishulli mund të jetë pranë shpalljes zyrtare të pavarësisë – një hap që mund ta shtyjë Pekinin në veprime të drejtpërdrejta.

Kina ka kohë që planifikon për të rimarrë Tajvanin, por për shkak se tajvanezët kanë mbështetjen e SHBA-së, çdo konfrontim i armátosur mund të përshkallëzohet shpejt në një konflikt global.

Duke shkruar në revistën Foreign Affairs, Presidentja e Tajvanit Tsai Ing-wen tha se do të kishte pasoja “katástrofike” për paqen dhe demokracinë në Azi nëse ishulli do t’i binte Kinës në dorë.

“Kjo do të thoshte se në garën e sotme globale të vlerave, autoritarizmi ka përparësi mbi demokracinë,” paralajmëroi Presidentja Tsai.

Presidentja e Tajvanit Tsai Ing-wen

Në Global Times, një gazetë e parë gjerësisht si një mjet i qeverisë kineze, një editorial deklaroi me tallje: “Duket se autoritetet [tajvaneze] janë vërtet të frikësuara.”

Duke paralajmëruar se një përballje mes superfuqive mund të jetë vetëm disa ditë larg, pjesa vazhdoi: “Bashkëpunimi strategjik midis SHBA dhe Japonisë dhe autoriteteve të DPP po bëhet më i guximshëm dhe situata në Ngushticat e Tajvanit pothuajse ka humbur çdo përparësei për manovrim duke u ngritur në buzë të përballjes dhe duke krijuar një ndjenjë urgjence që lùfta mund të fillojë në çdo kohë ”.

Mesazhi trònditës përfundoi: “Nëse SHBA dhe autoritetet e DPP nuk marrin iniciativën për të ndryshuar situatën aktuale, ndéshkimi ushtárak i kontinentit kinez për forcat shkëputëse të “pavarësisë së Tajvanit” do të fillojë… Koha do të provojë se ky paralajmërim nuk është vetëm një kércënim verbal ”.

Në një deklaratë sfiduese, Ministri i Jashtëm Tajvanez Joseph Wu tha: “Nëse Kina do të nisë një lùftë kundër Tajvanit, ne do të lùftojmë deri në fund, dhe ky është angazhimi ynë.”

Presidentja Tsai shtoi se Tajvani “do të bëjë gjithçka që duhet për të mbrojtur veten”./ GOTA NEWS ALBANIA


TË NGJASHME