HomePolitikë

Negociatat/ Rama flet për “The Irish Times”

“Nuk ka shumë për të qenë optimistë me atë që po ndodh sot në Evropë. Unë jam optimist për të ardhmen e vendit por jo për atë që do të ndodhë javën e ardhshme”. Keshtu ka deklaruar kryeministri i Shqiperise, Edi Rama ne nje interviste dhene per “The Irish Times”.

Ne nje shkrim te publikuar me titull “Shqiperia perballet me nje tjeter pengese ne rrugen e gjate drejt BE”, gazetari thekson se “Ndërsa Britania drejtohet për në derën dalëse të BE-së, vendet në Evropën Lindore dhe Ballkani janë ende të etur për t’u bashkuar dhe vendet anëtare do të njoftojnë javën e ardhshme nëse Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut janë gati për të filluar bisedimet e pranimit”.

Sipas shkrimit, Maqedonia e Veriut mund të marrë një dritë jeshile pas ndryshimit të emrit të saj për t’i dhënë fund një mosmarrëveshje disa vjeçare me Greqinë fqinje, por Shqipëria përballet me vonesë të mëtejshme për shkak të shqetësimeve për krimin e organizuar dhe korrupsionin dhe gjendjen e sistemit të saj gjyqësor.

“A jam optimist? Jo, ”tha Rama për The Irish Times.
Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë një mbështetje të fortë nga Brukseli, i cili dëshiron t’i shpërblejë ata për fillimin e reformave të shumëpritura.

“Nuk ka shumë për të qenë optimistë me atë që po ndodh sot në Evropë. Unë jam optimist për të ardhmen e vendit por jo për atë që do të ndodhë javën e ardhshme”- ka thene Rama.

Ndërsa Hollanda, Danimarka dhe të tjerët dëshirojnë që Shqipëria të bëjë më shumë për të luftuar grupet e korrupsionit dhe mafies, Rama pikturon kombin e tij si viktimë e ndarjeve të veta të BE-së dhe një debati të udhëhequr nga francezët se si duhet të reformohet para se të zgjerohet më tej.

Ate qe po ndodh me Shqiperine ne rrugen drejt negociatave, ai e shpejgon keshtu: Kur ka bomba diku dhe një kopsht goditet – ne jemi kopshti”.

Sondazhet tregojnë se shqiptarët janë të etur për anëtarësimin në BE. Që nga koha kur Shqipëria rrëzoi komunizmin në 1991, rreth 1.4 milion shqiptarë janë larguar nga vendi, kryesisht për Itali dhe Greqi.

Pasi u bë një kandidat i BE-së në vitin 2014, Shqipëria rriti bashkëpunimin me bllokun në zona që variojnë nga siguria e kufijve deri në luftimin e tregtisë së drogës dhe filloi një proces të vetting-ut të mbështetur nga Brukseli për të pastruar gjykatat.

Një numër i gjykatësve dhe prokurorëve kanë dhënë dorëheqjen ose janë pushuar nga puna për shkak të këtyre kontrolleve në pasurinë, integritetin dhe profesionalizmin e tyre, por kjo riparim i paparë ka paralizuar edhe sistemin juridik, duke lënë mijëra dosje në pritje.

“Ne pastruam aq shumë sa Gjykata Kushtetuese është fshirë praktikisht. Dhe tani ata [BE] thonë: “Mirë, ju pastruat por nuk keni Gjykatë Kushtetuese”, “ankohet Rama, i cili ka qenë kryeministër që nga 2013.

Rama e ilustron kete proces me trupin e dikujt qe po operohet nga nje semundje e rende.

“Nee themi po, sepse ky djalë ka kancer – dhe pastaj ata pyesin, se perse nuk po vrapon. Epo, së pari ai duhet të dalë nga gjendja posoperatove, dhe të rimëkëmbet dhe më pas do të vrapojë”.

Rama thekson me tej, se “Ne nuk po kërkojmë të jemi anëtar i BE javën tjetër. Ne e dimë që nuk mund ta bëjmë këtë pa një Gjykatë Kushtetuese. Ne po kërkojmë të fillojnë bisedimet e pranimit. . . te cilat mund të vazhdojë mbase 10 vjet. Pra, atëherë na gjykoni për 10 vjet”.


TË NGJASHME