HomeLifestyle

Ngjarjet më të rëndësishme më 1 korrik

Një muaj i ri vjen me fakte akoma më interesante. Ja çfarë kujtojmë më 1 korrik.

Dita kombëtare e akulloreve!

1 korriku është dita kombëtare e akulloreve. Secili prej nesh duhet të konsumoj një akullore në këtë ditë. Kërkoni një akullore me shije çokollate vanilje ose luleshtrydhe pasi janë tre shijet tradicionale të akulloreve.

Vote for The Best Ice Cream Flavour of All Time | Playbuzz

Dita kombëtare e gingersnap ( Biskota me xhenxhefil)!

Gjithashtu më 1 korrik është dita kombëtare gingersnaps. Gingersnaps janë disa biskota të cilat bëhen me melasa, karafil, xhenxhefil, kanellë dhe sheqer kaf. Gingersnap janë biskota shumë të shëndetshme pasi kanë shumë pak kalori por kanë e disa përfitime të tjera shtesë.

Për shembull, xhenxhefili kanella dhe karafili kanë veti anti-inflamatore dhe antimikrobike dhe mund të ndihmojnë në luftimin e sëmundjeve të zemrës. Kanella ul sasinë e glukozës në gjak, xhenxhefili ndihmon në tretjen e ushqimit, dhe karafili gjithashtu ndihmon në parandalimin e sëmundjeve orale dhe dhimbjen e kokës.

Your Guide To Every National Food Holiday in July

Dita kombëtare e pullës së postës në Sh.B.A!

Por jo vetëm kaq më 1 korrik 1847 Shtetet e Bashkuara shpikën pullën e parë të postës. Një letër mund të dërgohej edhe pa pullë por në vitin 1855 pulla postare u bë e detyrueshme. Me anë të pullës postare çdo dërgim ose marrje letre u bë më e thjeshtë.

U.S. Postage Stamp Day | Holiday Smart

Keto ishin ngjarjet e dites 1 korrik, shpresoj t’ju kemi sjelle ndonje kujtim te bukur dhe mos harroni mbi te gjitha, “Hani nje akullore sot”!


TË NGJASHME