HomeShëndeti

Niseni ditën shëndetshëm me këto ushqime

Ushqimi i një mëngjesi të shëndetshëm është thelbësor, por ndoshta mund të mos jetë mirë për të filluar ditën me një vakt të plotë. Ekspertët e shëndetit këshillojnë që është më mirë të filloni ditën me ujë të ngrohtë ose me pak ushqim për të kthyer funksionimin e metabolizmit tuaj.

Këtu kemi sjellë një listë të 6 ushqimeve të shëndetshme që mund të hani në mëngjes.

1.Mjaltë me ujë të ngroht.

Ky kombinim është i njohur për të përmirësuar tretjen dhe imunitetin. Nëse e pini në mëngjes herët me stomak bosh ndihmon për të rritur metabolizmin tuaj. Për më tepër, mjalti ndihmon në rritjen e niveleve të energjisë si dhe në heqjen e toksinave.

2.Bajame të thara.

Bajamet e thara janë të mbushura me vitamina esenciale dhe minerale. Kur t’i hani vlera e tyre ushqyese rritet. Pas një periudhe të gjatë pa ngrënë është mirë të hani 5-10 bajame.

3.Papaja.

Është e mirë të hani papa kur jeni me stomak bosh herët në mëngjes pasi papaja pastron stomakun tuaj dhe është e shkëlqyer për lëvizjen e zorrëve . Shmangni çdo ushqim tjetër për të paktën një orë pasi keni ngrënë papanë.

4. Farat Chia.

Këto fara të vogla janë në të vërtetë proteina të plota pasi ato përmbajnë nëntë aminoacidet esenciale. Ata janë gjithashtu të pasura me acide yndyrore esenciale, magnez, hekur dhe vitamina B. Lereni një lugë çaji të këtyre farave në ujë gjatë natës dhe i konsumoni ato sapo të zgjoheni.

5.Shalqi.

Ky frut duhet të hahet vetëm me stomak bosh. Koha më e mirë për të ngrënë shalqirin është herët në mëngjes. Shalqiri është i ulët në kalori dhe plot elektrolite. Ai është ushqyes, i lehtë dhe hidratues.

6.Hurma të thara.

Hurmat janë një burim i madh i energjisë së menjëhershme që është shumë e nevojshme për të nisur ditën tuaj. Hurmat gjithashtu përmbajnë një mori fibrash të tretshme të cilat janë esenciale për tretjen sepse tërheqin ujin në traktin e tretjes.


TË NGJASHME