HomeShëndeti

Një djalë 14 vjeçar, është më i riu në Evropë që vdes nga koronavirusi

Janë bërë homazhe për një djalë të shëndetshëm 14 vjeç, i cili u bë personi më i ri që vdes nga koronavirusi në Evropë.

Vitor Godinho, nga Porto, Portugali, ishte një lojtar i suksesshëm futbolli, i cili mësohet se ka vuajtur nga psoriaza, por nuk kishte asnjë problem kryesor shëndetësor.

Futbollisti i futbollit amator, Vitor Godinho vdiq në një spital afër Portos, Potugali, në orët e para të mëngjesit të sotëm pasi u sëmur me virusin.

Mësohet se ai ka vuajtur nga psoriasis, një çrregullim i lëkurës që mund të ndikojë në sistemin imunitar, por nuk kishte asnjë çështje kryesore shëndetësore.

Vdekja e të riut pason atë të një nxënëseje franceze Julie Alliot, 16 vjeç, e cila u përshkrua të premten si viktima më e re në moshë nga koronavirusi në Evropë pasi vdiq në një spital në Paris.

Djali 14-vjeçar u sëmur në qytetin e tij të lindjes, Porto, Portugali

I riu humbi luftën e tij për jetën pasi u nxitua për në Spitalin Sao Sebastiao pranë Santa Maria da Feira.

Thuhet se mjekët nuk kanë pranuar transferimin e tij tek urgjenca e spitalit për shkak të ashpërsisë së gjendjes së tij.

Federata e Futbollit Portugez i bëri homazhe të riut në faqen e saj të internetit të dielën.

Ai luajti futboll, i cili është i ngjashëm me futbollin pesë-palësh dhe është luajtur në një fushë të vështirë, për Qendrën Kulturore dhe Rekreative Maceda në zonën e tij të lindjes.

Një mesazh nga presidenti i saj Fernando Gomes thoshte: “Me ngushëllim të thellë po dërgoj ngushëllimet e mia për familjen, miqtë dhe kolegët e Vitor Rafael Bastos Godinho, një Qendër e re Kulturore dhe Rekreative në Maceda.

©Tatani/GotaNews


TË NGJASHME