HomeShëndeti

Një dyqan në Pensilvani duhej të hidhte produkte me vlerë 35,000 dollarë pasi një grua u kollit mbi ushqime

Një dyqan ushqimesh në Pensilvaninë veriperëndimore duhej të hidhte produkte me vlerë 35,000 dollarë pasi një grua kaloi nëpër dyqan duke u kollitur mbi ushqime në atë që bashkëpronari i dyqanit e quajti një “shaka të pakëndshme”.

Incidenti ndodhi të mërkurën në Supermarketin Gerrity në Hanover Township, sipas një postimi në faqen e Facebook. Bashkëpronari Joe Fasula tha se një grua “hyri në dyqan dhe vazhdoi të kollitet me qëllim në prodhimet tona të freskëta, dhe tek një pjesë e prodhimeve të furrës, dhe të mishit.”

Fasula tha se vlera e ushqimit të humbur është “mbi 35,000 dollarë”. Ai shtoi se policia po heton rastin. Fasula shtoi se “gruaja po testohet për koronavirus, megjithëse nuk besohet se është e infektuar.

Departamenti i Policisë së Qytetit Hanover konfirmoi se po hetonte incidentin në një postim në Facebook. Departamenti tha se gruaja është identifikuar dhe po vlerësohet në një spital lokal “për një vlerësim të shëndetit mendor”.

Punëtorët e dyqaneve e nxorrën gruan nga supermarketi sa më shpejt që të jetë e mundur, tha Fasula. Ai shtoi më shumë se 15 punonjës  ishin të përfshirë në asgjësimin e ushqimit dhe pastrimit të dyqanit.

“Unë jam gjithashtu shumë i shqetësuar për humbjen e ushqimit,” tha Fasula. “Sepse është turp kur çohet dëm ushqimi, në këto kohë kur kaq shumë njerëz shqetësohen për sigurinë e furnizimit me ushqim, është edhe më shqetësuese”.

Fasula tha që dyqani hodhi të gjitha ushqimet me të cilat gruaja ra në kontakt dhe dezinfektoi zonat ku ndodhej.

“Ndërsa ka pak dyshime që kjo grua po e bënte atë si një shaka, ne nuk do të marrim asnjë shans me shëndetin dhe mirëqenien e klientëve tanë”, tha ai.

Mashtrimet e lidhura me koronavirusin në dyqanet ushqimore janë rritur ndërsa vendi merret me pandeminë koronavirus. Njerëzit janë kapur duke kollitur në prodhime – dhe njerëz të tjerë – dhe një person në Misuri u arrestua kohët e fundit pasi ai filmoi veten duke lëpirë objekte në Walmart.

©Tatani/GotaNews


TË NGJASHME