HomeShëndeti

Një udhëzues gjithëpëfshirës se si të bëni séks anal

Kur bëhet fjalë për séksin anál për herë të parë, ka disa gjëra që duhet të dini paraprakisht për të garantuar një përvojë të këndshme dhe të sigurt. Ndërsa séksi anál mund të sjellë shumë kënaqësi – një studim tregoi se gati 44 për qind e grave kanë përjetuar kënaqësi nga një formë e prekjes anále të brendshme ose të jashtme – séksi anál gjithashtu mund të rrezíkojë shëndetin tuaj kur nuk bëhet siç duhet.

Falë mungesës së edukimit séksual mbi këtë temë, nuk ka shumë burime që ofrojnë faktet që duhet të dini për séksin anál, duke përfshirë mënyrën se si të bëni séks anál, si të shijoni séksin anál dhe këshilla për séksin anál. Pra, për t’iu përgjigjur disa pyetjeve të zakonshme, ne folëm me ekspertë, të cilët shpjeguan gjithçka që duhet të dini se si të bëni séks anál.

Megjithatë, përpara se të zhytemi në këtë udhëzues të pëlqyeshëm, është e rëndësishme të sqarojmë se séksi anál nuk është në thelb i rrezíkshëm ose diçka për t’u frikësuar. Monica Grover, MD, eksperte kryesore mjekësore në VSPOT , e përshkruan séksin anál si “një mënyrë natyrale për të gjetur eksitim dhe intensitet për çdo lloj marrëdhënieje”. Ndërsa duhet të kujdeseni siç duhet për të qëndruar të sigurt, siç duhet me çdo lloj séksi, séksi anál konsensual mund të jetë një gjë e mrekullueshme.

Si të përgatiteni për séks anál?

Si fillim, do të dëshironi të siguroheni që séksi anál është diçka që dëshironi ta bëni për veten tuaj – dhe jo për dikë tjetër. “Ashtu si me çdo fantazi apo interes tjetër séksual, ndarja e kuriozitetit ose dëshirës për anále është më e mira kur ndodh para kohe, kështu që të siguroheni që të jeni të informuar, të gatshëm dhe të jeni dakord me entuziazëm për eksplorimin,” thotë Carol Queen, PhD., një séksolog për shitësin e lodrave séksuale Good Vibrations. Me fjalë të tjera, séksi anál nuk është diçka për t’i “dhuruar” dikujt për ditëlindjen e tij ose për t’u “dhuruar” pasi partneri juaj ju lutet vazhdimisht ta provoni. (Dhe për rekord, hidhni çdo partner që ju lutet të bëni ndonjë akt séksual për të cilin nuk jeni të sigurt.)

Pasi të keni vendosur të provoni séksin anál me një qëndrim entuziast “f*ck po”, Dr. Queen rekomandon të gjeni kohë për të edukuar veten për këtë. Ju mund ta bëni këtë duke lexuar libra si “Bazat e séksit anál” dhe “Kënaqësia dhe shëndeti anál”. Ju gjithashtu mund të shikoni çifte të tjera duke bërë séks anál përmes faqeve etike pornografike dhe të diskutoni se çfarë ju pëlqen dhe çfarë nuk ju pëlqen në ato skena me partnerin tuaj.

Më pas, do t’ju duhet të investoni në lubrifikant, thotë Dr. Queen. Kjo është e panegociueshme: gjëndrat tuaja anále nuk lubrifikohen vetë, dhe séksi anál ose përfshirja në lojëra anále pa lubrifikim mund të copëtojë indin e ndjeshëm. Dhe pështymja nuk mjafton. Ju mund të përdorni një lubrifikant me bazë silikoni nëse përdorni duart tuaja dhe një lubrifikant me bazë uji nëse përdorni lodra (pasi lubrifikuesi me bazë silikoni mund të prishë materialin e lodrave të séksit). Secili lloj është përgjithësisht i sigurt për t’u përdorur me prezervativë.

Mund të filloni duke u siguruar që zorrët tuaja të jenë të zbrazëta dhe të mos ndjeni nevojën për jashtëqitje. Disa njerëz pëlqejnë gjithashtu të përdorin një klizmë, e cila shpëlan rektumin me ujë, vëren Queen. Por ju nuk keni nevojë të përdorni një të tillë dhe disa ekspertë paralajmërojnë se kur bëhet tepër, mund të “hollojë indin brenda anusit tuaj” dhe t’ju bëjë më të prirur ndaj infeksioneve , raporton Klinika e Cleveland. Një tjetër mundësi është të fusni butësisht gishtin tuaj (të pastër) brenda një centimetri ose më shumë dhe të bëni një spastrim të shpejtë për të hequr çdo gjë të mbetur, tha më parë për POPSUGAR Marla Renee Stewart, një séksologe për Lovers , një markë e mirëqenies séksuale dhe shitës me pakicë.. Thënë kështu, dijeni se jashtëqitja mund të debutojë në mënyrë të pashmangshme, dhe kjo është normale dhe plotësisht në rregull. Qeshni, pastroni dhe vazhdoni me partnerin tuaj.

Si të bëni séks anál

Nëse qëllimi përfundimtar është të keni séks anál depërtues, me siguri do t’ju duhet të punoni deri në këtë. Ekspertët rekomandojnë të filloni me masturbim anál ose të inkurajoni partnerin tuaj të fillojë me një gisht të lyer ose me një lodër të vogël séksuale miqësore ndaj análeve. (Lodra séksuale për lojë análejanë lodra që kanë një bazë të ndezur, pasi kjo do të parandalojë që lodra të bëhet e pakthyeshme në kanálin tuaj anál.) Filloni me penetrim të ngadaltë dhe të butë. Pastaj, kur të jeni të kënaqur me atë ndjesi, mund të investoni në një lodër më të madhe séksi ose të shtoni gishta shtesë me lubrifikim. “Përdorimi i rruazave anále dhe prizave dhe pajisjeve të tjera ndihmon në krijimin e një lloji të ri orgazme,” thotë Dr. Grover. Pasi të jeni të kënaqur me këto sasi presioni, mund të kaloni në penetrim me një dildo ose penis të madh – nëse është diçka për të cilën jeni ende të interesuar. (Mos harroni: ju lejohet të ndryshoni mendje në çdo kohë.)

Çelësi për çdo lloj séksi anál është të relaksoheni. “Nëse nuk mund t’i relaksoni ato sfinkterë, penetrimi anál pothuajse me siguri do të dëmtojë,” thotë Dr. Queen, dhe të përjetosh dhimbje gjatë séksit anál nuk është një shenjë e mirë. “Dhimbja është një sinjal se jeni duke u lënduar dhe në disa raste, dëmtimi i përhershëm mund të rezultojë nga injorimi i këtyre sinjaleve.” Për t’u çlodhur, Dr. Queen rekomandon që të përqendroheni në thithjet dhe nxjerrjet e thella dhe të ngadalta. Ndalo ose ndalo veprimin sa herë që të nevojitet.

Ju gjithashtu duhet të komunikoni rregullisht me partnerin tuaj gjatë séksit anál – tregoni atyre se çfarë ndihet mirë, çfarë jo, çfarë ju bën të mos ndiheni rehat dhe më shumë. Mund të jetë e dobishme të vendosni paraprakisht një fjalë të sigurt si “pineapple” ose “e kuqe”, në rast se dëshironi që loja të ndalet plotësisht ose të ngadalësohet.

Së fundi, si një shënim i përgjithshëm sigurie, ndërkohë që është në rregull të kalosh nga stimulimi vaginal në stimulimin anál, nuk këshillohet të lëvizësh lodrat dhe gishtat nga anusi në vaginë pa larë duart dhe lodrat më parë . Përndryshe, ju mund të vini veten në rrezik të infeksionit.

A mund të mbeteni shtatzënë nga séksi anál?

Ju nuk mund të mbeteni shtatzënë drejtpërdrejt vetëm nga séksi anál. Megjithatë, Dr. Grover thekson se “ka një shans të vogël [shtatzënia] mund të ndodhë në mënyrë indirekte” nëpërmjet séksit anál. Megjithëse shanset janë shumë të pakta, në varësi të pozicionit tuaj séksual, është e mundur që sperma të depërtojë në vaginë ose vulvë. Në këto raste shumë të rralla, është e mundur që të mbeteni shtatzënë. Por ka shumë arsye të tjera për të përdorur një metodë penguese të mbrojtjes gjatë séksit anál përveç parandalimit të shtatzënisë.

A mundet séksi anál të shkaktojë hemorroide?

Sipas klinikës Mayo , hemorroidet janë “vena të fryra në anusin tuaj dhe në rektumin e poshtëm” që mund të zhvillohen brenda rektumit ose nën lëkurën rreth anusit. Por Dr. Grover konfirmon se séksi anál nuk shkakton hemorroide, megjithëse “pasja e hemorroideve mund ta bëjë marrëdhënien anále shumë të pakëndshme”. Më së shpeshti, hemorroidet shkaktohen nga lëvizjet e sforcuara të zorrëve ose qëndrimi ulur për periudha të gjata kohore në tualet./ Burimi: Pop Sugar | Përktheu dhe përshtati: GOTA NEWS ALBANIA


TË NGJASHME