HomeKuriozitete

Njihuni me 5 vëndet më të frikshme në SHBA

Hounted House

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është ndërtuar një industri e tërë mbi aktivitetet paranormale duke filluar nga filmat e Hollivudit, tek vlogerat në YouTube dhe librat e botuar që janë bazuara në histori paranormale

Në verën e vitit 1692, një histeri e rrezikshme zbriti në qytetin e qetë të Salemit, Masaçusets, duke u përhapur nëpër komunitet si një virus i fshehtë. Gjatë atyre muajve, një grup vajzash të reja që pretendonin të ishin të poseduara nga djalli, dënuan një seri burrash dhe grash me ekzekutim, duke u futur në histori si lufta e shtrigave më famëkeqe në botë.

Një nga viktimat më të shquara të kësaj histerisë ishte fermeri 80-vjeçar Giles Corey, i akuzuar si një shtrigan pasi denoncoi publikisht motivet e vajzave. Në shtator 1692, pasi kaloi muaj të tërë në burg dhe nuk pranoi të dalë në gjyq, Corey e zhveshën lakuriq, i vendosën një dërrasë në kraharorin e tij dhe gurët e rëndë u vendosën mbi të, derisa ndërroi jetë. Thuhet se fantazma e tij ende endet në rrugët e Salem.

Varrezat në Rrugën Howard, ku është varrosur Corey, është një nga shumë vendet në të gjithë Shtetet e Bashkuara që besohet të ketë aktivitet paranormalë. Pavarësisht nëse besoni ose jo në fantazma, histori të tilla futen në shumë histori të vërteta.

1. Rezidenca LaLaurie, New Orleans, Luiziana

Madame Marie Delphine LaLaurie ishte një aktiviste e majtë nga Luiziana e njohur për mikpritjen në rezidencën e saj në lagjen franceze të New Orleans , SHBA, gjatë fillimit të shekullit të 19-të. Vizitorët morën ushqime të shtrejnta dhe shampanjë, pa dijeni për skenën e ashpër që shpaloset dy kate më lart. Kur policia lokale iu përgjigj një zjarri kuzhine në 1834, ata zbuluan kufomat e disa skllevërve të gjymtuar tmerrësisht në papafingo. Kur publiku mësoi për sekretin grotesk të LaLaurie, një turmë sulmoi shtëpinë, duke e bërë atë të ikte në Francë. Shpejt pasi LaLaurie u zhduk nga New Orleans, njerëzit pretenduan të dëgjojnë ulërimat fantazmë të viktimave që humbën jetë atë natë.

2. The Shanghai Tunnels, Portland, Oregon

Portland ishte një nga portet më të rrezikshme në Shtetet e Bashkuara gjatë fillimit të shekullit të 19-të dhe ishte epiqendra e një praktike detare të paligjshme të njohur si shanghaiing, një formë e trafikimit të qenieve njerëzore.

Sipas gojëdhënave lokale, mashtruesit kishin si pre burra të zakonshëm në bare, të cilat shpesh ishin të pajisur me kapanxha që i jepnin mundësi kriminelëve të depozitonin viktimat nga lokali, direkt në tunele nëntokësore. Këta burra u mbanin rob dhe nën efektin e drograve, derisa të transportoheshin në detë të hapur. Në momentin që viktimat në mes të detit, trafikoheshin dhe disa nga ato iu deshnin për disa vjet që të gjenin rrugën për tu kthyer në shtëpi. Thuhet se në tunele janë dëgjohen akoma shpirtrat e mërzitur të robërve që vdiqën në bodrumet e errëta poshtë qytetit.

3. Burgu shteterorë në Filadelfia

Ky burg i rrezikshëm në stilin gotik u hap në Filadelfia në 1829 dhe u bë i pari në Sh.B.A që zbatoi izolimin, një praktikë shumë e debatuar. Të burgosurit futeshin në qeli të zymta guri pa asnjë kontakt njerëzor dhe çdo lëvizje bëhej me kapuç të vendosur mbi kokë sa herë që lëviznin. Partizanët e kësaj praktike besonin se vetmia do ti çonte në pendesë, e cila përfundimisht do të rezultonte në rehabilitim. Kritikët, nga ana tjetër, besonin se ajo nxiste dhimbje emocionale të krahasueshme me torturat fizike. I ashtuquajturi “sistemi i Pensilvanisë” u aplikua në disa shtete të tjera dhe në Evropë.

Kur burgu u mbyll në 1971, besohet se fantazmat e të burgosurve morën përsëri burgun. Vizitorët pretendojnë të shohin shfaqjet e tyre që enden nëpër korridore dhe dëgjojnë pëshpëritje në blloqet e qelive të braktisura.

4. Anija Queen Mary, Long Beach, Kaliforni

Kjo anije në pension lundroi në Oqeanin Atlantik nga 1936 deri në vitin 1967. Gjatë tre viteve të para të saj në det, Mbretëresha Mary ka pasur në bordin e saj celebritete Hollivud si Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn dhe personalitete si gjeneral Dwight Eisenhower. Ditët e saj si një anije luksoze ishin jetëshkurtër, por në vitin 1939 ajo u zhvesh nga pajisjet e saj dhe filloi jetën e saj të dytë me emrin “Grey Ghost ” (Fantazma Gri), në funksion të transportit të trupave Luftës së Dytë Botërore. Në përfundim të luftës, ajo u rikthye në lavdinë e saj të mëparshme dhe udhëtoi në Atlantikun për gati dy dekada të tjera.

Në Halloween të vitit 1967, Mbretëresha Mari nis lundrimin e saj të fundit, duke u vendosur përfundimisht në Long Beach, Kaliforni, i cili u bë vendi i saj i fundit për pushim. Anija raportohet se është e pushtuar nga shpirtrat e atyre që vdiqën brenda, si një marinari i ri që u shtyp për vdekje nga një derë në dhomën e motorit dhe një anëtar i ekuipazhit që u vra në kabinën B340.

5. Lizzie Borden Bed and Breakfast, Fall River, Massachusetts

Një natë në këtë hotel të vendosur në shkretëtirën malore të Kolorados frymëzoi romanin “Best Seller” të Stephen King i cili u shndërrua në filmin horror, The Shining. Çifti F.O. dhe Flora Stanley në Massachusetts hapën resortin e izoluar në 1909 dhe thuhet se nuk u larguan kurrë.

Sipas stafit, Znj Stanley mund të dëgjohet duke luajtur piano e saj Steinway në dhomën e muzikës natën dhe Z. Stanley herë pas here shfaqet në fotografi. Ka pasur gjithashtu sinjalizime për çanta që janë paketuar vetë, drita që fiken ndizen dhe jehona e të qeshurave të fëmijëve në korridoret. Ekspertët paranormal e kane vlersuar hotelin Stanley si një nga vendet më aktive të fantazmave në vend në SH.B.A.


TË NGJASHME