HomeUdhëtime

Njihuni me fluturimet më të gjata në botë

Shërbimi ajror “Qantas” është një ndër një linjat ajrore që operojnë në rrugë të tilla ndërkontinentale me distancë të largët.

Njihuni me disa prej fluturimeve më të gjata në botë:

Nga Nju Jork në Sydney – 19 orë e 16 minuta

Kompania ajrore australiane, “Qantas”, e ka realizuar me sukses një fluturim testues nga Nju Jorku i Shteteve të Bashkuara deri në Sydney të Australisë pa ndërprerje. Ky fluturim ka hyrë në histori si fluturimi më i gjatë i një aeroplani komercial.

Duke bartur 50 udhëtarë dhe anëtarë ekuipazhi, fluturimi me numër “QF787-9” u realizua me aeroplanin e tipit “Boeing 787-9 Dreamliner” dhe përfundoi të dielën në mëngjes në Sydney të Australisë pas një udhëtimi prej 16 mijë e 200 kilometrash, i cili zgjati 19 orë e 16 minuta.

Nga Singapori në Nju Jork – 19 orë

Fluturimet më të gjata që operojnë sot janë të largta në krahasim me “Singapor Airlines Flight 22”. Transportuesi fluturoi linjat ajrore “Airbus A340” nga shteti i qytetit në aeroportin Newark të Nju Jorkut – një udhëtim mbi 15.000 kilometra – nga 2004 deri 2013, kur shërbimi u pezullua për të ulur shpenzimet. Por linja ajrore planifikon të rinisë fluturimet, duke përdorur versionin ultra-të gjatë të “Airbus A350”. 

Nga Auckland në Doha – 17 orë e 40 min

“Qatar Airways Flight 921” aktualisht është udhëtimi më i gjatë komercial në botë, duke fluturuar mbi 14.500 kilometra nga Zelanda e Re në Katar për gati 18 orë në linjat ajrore të “Boeing 777”.

Nga Hjuston në Sydney – 17 orë e 30 min

“787 United” gjithashtu lidhi Hjustonin në SHBA jugore në Australi, duke kaluar 13,800 km në rreth 17 orë e gjysmë.

Nga Perth në Londër – 17 orë e 20 min

Shërbimi i ri i Qantas është lidhja e parë e rregullt midis Australisë dhe Europës, me avionët “Boeing 787” të linjës ajrore që lidh Perthin dhe Londrën në pak më shumë se 17 orë. Rruga prej 14,500 km është pjesë e planeve ambicioze të linjës ajrore për të lidhur Europën me aeroportet në bregun lindor të Australisë, pasi avioni i ri dhe më i efektshëm bëhet i disponueshëm.

Nga Auckland në Dubai – 17 orë e 20 min

Auckland është gjithashtu origjina e fluturimit ajror të “Emirateve 449”, me “Airbus A380” që udhëtojnë 14.200 km në 17 orë e gjysmë në Dubai.

Nga Los Angeles në Singapor – 17 orë e 20 min

“United Airlines” nisi shërbimin e tij që lidh aeroportin LAX të Los Anxhelosit në Singapor duke përdorur 787 vitin e kaluar, duke thënë se lidhja prej 14.100 kilometrash do të ishte fluturimi më i gjatë direkt në aspektin e distancës – nga Shtetet e Bashkuara deri në kudo në botë.

A.A/ GotaNews


TË NGJASHME