HomeShëndeti

Njihuni me terapinë e limonit të ngrirë që lufton edhe sëmundjet më të rënda, ja si ta përgatisni

Ja se si limonët e ngrirë ndihmojnë në kontrollin e sëmundjeve!

Limoni ka qenë një pjesë e jetës sonë ushqimore për shekuj. Deri më tani ne i kemi përdorur ato në formën e lëngut ose feta. Sot, ne do t’ju tregojmë për një formë tjetër të saj që është e mirë për njerëzit që vuajnë nga kanceri, mbipesha dhe diabeti. Është vërtetuar se lëvozhga e limonit përmban më shumë lëndë ushqyese se lëngu dhe përmban përbërës që luftojnë kundër shumë sëmundjeve. Mënyra më e mirë për të marrë përfitime maksimale është ngrirja e tyre.

Çfarë bëjnë ato?

Limonat e ngrirë kanë komponime thelbësore që forcojnë sistemin imunitar, normalizojnë nivelin e kolesterolit dhe parandalojnë zhvillimin e kancerit. Ato janë të pasura me lëndë ushqyese si vitamina A, B6, C dhe E, hekur, zink, kalium, fibra dhe proteina gjithashtu. Ato gjithashtu përmbajnë flavonoide dhe limonoide që dihet se forcojnë qelizat dhe luftojnë radikalet e lira. Studimet kanë treguar rezultate pozitive në luftimin e tumoreve, diabetit, rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe presionin e gjakut dhe gjithashtu promovojnë humbjen e peshës.

Si t’i ngrini limon?

Meqenëse lëndët ushqyese janë të pranishme në lëvozhgë, është e rëndësishme t’i lani ato siç duhet në ujë të rrjedhshëm. Dezinfektojini ato me sode buke ose uthull molle. Përsëri lani ato nën ujë të rrjedhshëm dhe vendoseni në frigorifer gjatë natës.

Si t’i përdorni?

Pasi të jenë ngrirë, grijini ato në një kavanoz qelqi dhe mbajeni kavanozin përsëri në frigorifer dhe përdorini sipas dëshirës. Këshillohet të përdorni lëvozhgën e grirë si toptha për sallatat, supat, lëngun dhe madje edhe në salcat shtëpiake.

Sipas studimeve, limoni përmban rreth 25 komponime që luftojnë kancerin, përfshirë vitaminën C, glukozidet, pektinën dhe limonenin.

Pse i ngrini ato?

Sipas ekspertëve, më shumë sesa në lëng, ushqyesit janë të pranishëm në lëkurën e tij dhe kjo është arsyeja që sugjerohet të ngrini ato dhe më pas të përdorni për qëllime të kujdesit të ushqimit dhe lëkurës.

Heq mbeturinat toksike

Sipas studimit, lëvozhgat kanë treguar potencial në largimin e të gjitha mbeturinave toksike nga trupi i njeriut. Dhe kjo është arsyeja që ato përdoren në trajtimin e pacientëve me kancer edhe në Indi dhe jashtë saj.

E mirë për lëkurën

Të gjithë bien dakord me faktin se lëvozhga e limonit është një exfoliate e shkëlqyeshme që jo vetëm që heq lëkurën e vdekur, por e bën atë edhe elastike dhe të butë.


TË NGJASHME