HomeShëndeti

Nuk ju zë gjumi natën? Zgjidhja është tek këto ushqime

Gjumi është tepër i rëndësishëm për të gjithë ne.
Nëse ke bërë një gjum të mirë edhe ditën pasuese do ndihesh më energjik dhe zgjimi do jet më i lehtë.
Nuk ju ndihmon vetëm një shtrat  i  ngrohtë apo komod janë disa ushqime që nëse i konsumoni në darkë do ju bejnë të mundur një gjum përrallash.
Bajame: kanë aftësinë të rregullojnë një hormon të quajtur “melatonin” i cili ndihmon në një gjum të mirë.
Çaj kamomil: ul nivelin e stresit dhe ju relakson.
Kivi : konsiderohet ndryshe si një ilaç gjumi me shije fruti.
Arra : prezenca e omega 3 do ju jap të njëjtin dëshirë për gjum, si kur rrini jashtë në një ditë me diell.
Oriz i bardhë: përmirson cilësinë e gjumit.

TË NGJASHME