HomeRajon

“Nuk pranoi që Kosova është shtet”, Kurti flet për përplasjen me kryeministren serbe në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka dhënë një deklaratë për mediat lidhur me zhvillimet në Samitin e Tiranës, ku përmendi edhe polemikat me kryeministrien serbe Ana Brnabiç.

Kurti u shpreh:

“Ka ekzistuar një lloj polimike për shkak se nuk dëshironte të pranonte se Serbia është shtet i pavarur dhe sovran. Unë theksova që Serbia do të duhej të shkëputej nga regjimi i Miloshevicit dhe trashëgimia e tij, meqenëse s’ka zgjidhje tjetër vec se të njihet pavarësia e Kosovës.
Ne Duam të integrohemi në BE, në NATO. Njohja e Kosovës është e vlefshme edhe për Serbinë, që po e mban veten peng. Para 13 viteve Kosova e ka shpallur pavarësinë nga Serbia, është koha e fundit që bëjë tashmë Sebia.”


TË NGJASHME