HomePolitikë

Pentagoni: Kemi vrárë përmes një súlmi me dron udhëheqësin e lartë të Al-Kaidës

Përmes një súlmi me dron, Shtetet e Bashkuara më 22 tetor kanë vrárë në Siri një udhëheqës të lartë të Al-Kaidës, tha Komanda Qendrore amerikane.

Vdèkja e Abdul Hami dal-Matar “do të shkátërrojë aftësinë e organizatës për të organizuar dhe kryer súlme botërore që kèrcënojnë qytetarët amerikanë, aleatët tanë dhe civilët e pafajshëm”, tha zëdhënësi i Komandës Qendrore, majori, John Risgbee përmes një deklarate.

“Ne nuk kemi asnjë indikacion për víktima në mesin e civilëve nga ky súlm, që u krye duke përdorur avionin MQ-9”, tha Rigsbee, duke iu referua një lloji të dronit.

Ky súlm në veriperëndim të Sirisë vjen dy ditë pas një súlmi ndaj një post-blloku amerikan në jug të Sirisë. Megjithatë, Rigsbee nuk tha nëse súlmi me dron ishte kryer në shenjë hakmarrjeje.

Shtetet e Bashkuara më herët gjatë javës konfirmuan se garnizoni Al-Tanf ishte súlmuar më 20 tetor, duke thënë se nuk kishte të lënduar në mesin e personelit amerikan.

Në deklaratën e Komandës Qendrore thuhet se súlmuesit përdorën “dronë dhe shtënë me ármë” drejt Al-Tanf, një garnizon në jug të Sirisë, që u krijua më 2016, si pjesë e lúftës kundër grupit militant, Shteti Islamik.

Rigsbee tha se Al-Kaida vazhdon të paraqesë kèrcënim për SHBA-në dhe aleatët e saj dhe se ky grup e përdor Sirinë si strehë të sigurt për t’u “rindërtuar, koordinuar me aleatët dhe për të planifikuar operacione të jashtme”.

SHBA-ja do të vazhdojë të targetojë anëtarët e Al-Kaidës dhe organizatave të tjera tèrroriste që kanë për qëllim të dëmtojnë SHBA-në, tha Risgbee./rel


TË NGJASHME