HomeShëndeti

Përdorni kripën, për një lëkurë sa më të butë

Ka shumë produkte që bëjnë mrekulli për lëkurën. Por jo çdo lloj lëkure është e njëjtë ka disa njerëz që kanë një lëkurë më të ndjeshme se të tjerët.

Në muajt e fundit shumë njërëz janë drejtuar metodave shtëpiake për problemet që kanë me lëkurën. Kanë provuar vajra maska e shumë produkte të tjera. Ndërsa fillon një javë e re, mund të provoni diçka të re në fytyrë dhe të shihni nëse ju ndihmon në ndonjë mënyrë.

Asnjë mask asnjë vaj thjesht provoni të përdorni kripë deti. Ja si mund ta përdorni:

  • Kripa vepron si një detoksifikues natyral. Si e tillë, mund të pastrojë lëkurën nga papastërtitë dhe mikrobet.Është më mirë nëse e kombinoni me mjaltë dhe aplikoni një shtresë të hollë në fytyrë, si maskë. Shmangni zonën përreth syve dhe lëreni të qëndrojë për 10 minuta. Përdorni një leckë të butë të lagur me ujë të ngrohtë për ta hequr butësisht maskën. Përdoreni çdo ditë së bashku me rutinën tuaj të rregullt të lëkurës.
  • Jo vetëm fytyrën, madje mund ta përdorni edhe për trupin. Ashtu si funksionon për fytyrën, kjo maskë mund të thithë papastërti, djersën dhe baktere nga pjesa tjetër e trupit, dhe ta lërë lëkurën tuaj të ndihet e butë. Thjesht përzieni një çerek filxhan kripë dhe gjysmë gote vaj ulliri ose vaj kokosi, dhe bëni një paste të trashë. Aplikojeni në të gjithë trupin dhe masazhojeni me një lëvizje rrethore.
  • Kripa gjithashtu besohet se hidraton lëkurën tuaj. Mund të heq vajin e tepërt nga fytyra, kështu që mund të ndihmojë ata që janë të prirur nga puçrra. Njerëzit me lëkurë të ndjeshme duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm.

TË NGJASHME