HomeSport

Përfundon maratonën në më pak se dy orë/ Kipchoge i pari në histori

Atleti kenian, Eliud Kipchoge, u shndërrua në njeriun e parë në histori që përfundoi një maratonë në më pak se dy orë.

Ai mori elozhe nga yjet e sportit dhe politikanët kryesorë të vendit të tij.

Ikona gjermane e tenisit, Boris Becker shprehet i mahnitur nga rekordi i Kipchoge-s në Vjenë, që ishte 1h,59?,40”.

Kipchoge, mbajtësi i shumë rekordeve në maratonat botërore, është atleti i parë që përshkon distancën 42,195 kilometra, në më pak se dy orë.

Megjithatë, në Vjenë, rekordi i tij nuk njihet si rekord botëror nga IAAF.

“Ia dole, ke hyrë në histori dhe e ke bërë Kenian të ndihet krenare. Fitorja jote sot do të frymëzojë dhjetëra breza të ardhshëm, të ëndërrojnë dhe të pretendojnë për madhështi. Ne festojmë arritjet tuaja”, shkroi në Twitter presidenti i Kenias, Uhuru Kenyatta.//ATSH


TË NGJASHME