HomeUdhëtime

Pesë arsye për të vizituar Prizrenin, qytetin kulturor të Kosovës

Nëse jeni duke kërkuar kulturë në Kosovë, është më mirë të drejtoheni në jug për në Prizren. I ulur në rrëzë të maleve të Sharrit dhe afër rajonit të verës Rahovec (Orahovac), qyteti i dytë i Kosovës paketon një grusht të rëndë me historinë e tij të pasur, dyqanet artizanale tradicionale dhe kënaqësitë gastronomike. Përziejeni atë me një natyrë të mrekullueshme aty pranë dhe një festival të njohur të filmit veror dhe ju keni një destinacion që ‘duhet ta shihni’ për t’i shtuar itinerarit tuaj të udhëtimit në Ballkan.

Arkitektura e epokës osmane të qytetit të vjetër të Prizrenit.
Eksplorimi i qytetit të vjetër

Gjatë historisë Prizreni ka luajtur një rol të rëndësishëm në rajonin i cili u vendos për herë të parë në kohën ilire. I ndodhur në një udhëkryq të madh në gadishullin Ballkanik, qyteti priti një grusht perandorish, me arkitekturën bizantine dhe osmane duke lënë gjurmët më dalluese në peisazhin e qytetit. Gjurmët osmane mund të ndjehen veçanërisht rreth Shadervanit – pranë këtij sheshi kryesor, me kalldrëm do të gjeni një përzgjedhje të madhe të bareve dhe restoranteve, si dhe Xhamisë Sinan Pasha (një nga mbi 20 xhamitë në qytet) dhe Urës së Vjetër të Gurit, e cila daton në shekullin e 16-të, por u rindërtua në vitet 1980 pasi u shkatërrua nga një përmbytje. Në anën tjetër të lumit Bistrica (Lumbardhi), në Rrugën Adem Jashari, është Hamami i Gazi Mehmet Pashës; i cili nuk po përdoret si hapësirë ??ekspozite dhe mbetet e mbyllur për publikun.

Jo shumë larg hamamit, në Rrugën Sharri, është Shtëpia e Lidhjes së Prizrenit, me rëndësi të veçantë për historinë shqiptare si vendi i përpjekjes më domethënëse për të bashkuar të gjithë shqiptarët në rajon brenda një shteti. Kisha e Virgjëreshës së Ljeviç të listuar në Unesco të shekullit të 14-të  ka gjithashtu një rëndësi të madhe historike – për fat të keq, së bashku me shumë kisha të tjera Ortodokse Serbe në qytet, ajo është e mbyllur për publikun dhe kërkon miratim për t’u vizituar. Kisha e Shën Gjergjit afër Shadervanit është një përjashtim dhe këtu mund të provoni të shikoni pjesën tjetër. Qëndron me krenari në kodrën mbi qytet, është Kalaja e Prizrenit e shekullit të 11-të. Hyrja është falas dhe është e hapur 24 orë në ditë, megjithëse ngjitja për në lindje ose në perëndim të diellit rekomandohet shumë.

Dokufest dhe shitësit e librave shënojnë verën kulturore në Prizren.
Festivali unik i filmit

Për të dëshmuar kryeqytetin kulturor të Kosovës në jetën e saj më të gjallë dhe për të shijuar një përvojë unike kinematografike, nuk ka kohë më të mirë për të vizituar Prizrenin sesa gjatë Dokufest. I renditur si një nga festivalet kryesorë ndërkombëtarë të dokumentarëve dhe filmave të shkurtër në botë, kjo ngjarje gjatë një jave që zhvillohet çdo gusht transformon të gjithë qendrën historike të qytetit në një vend të gjallë për ekspozitat e fotografive, punëtoritë dhe më shumë se 200 shfaqje filmash, dhe sjell shumë vizitorë ndërkombëtarë. Disa nga vendet më të paharrueshme ku mund të kapni një alfresko të lehtë janë në fortesë, mbi lumin Bistrica dhe menjëherë pas Xhamisë Sinan Pasha. Birra Peja në dorë është fakultative, sigurisht.

Bizhuteri tradicionale filigranë në kolektivin Filigrani në Prizren. 
Blerja e punimeve artizanale tradicionale

Përvoja përfundimtare e blerjeve në Prizren është duke vizituar një nga shumë dyqanet e filigranëve të qytetit. Kjo teknikë tradicionale në bërjen e argjendarisë arriti për herë të parë në Kosovë përmes karvanëve osmanë rreth shekullit të 15-të dhe që prej asaj kohe ka mbetur një krenari dhe gëzim artizanal i Prizrenit. Filigrani është ndoshta kolektivi më i njohur i artistëve filigranë që zënë një ndërtesë të braktisur, në veriperëndim të Prizrenit dhe e mirëpresin për një vizitë këdo që është i interesuar të shohë magjinë e metaleve. Nëse koha lejon, ju mund të merrni pjesë në kurse filigrani që zgjasin nga disa javë deri në disa muaj. Mbani mend se për çdo 10 dyqane që shihni, mbase vetëm një shet produkte që janë punuar me dorë – për të siguruar që po blini copa me cilësi më të mirë dhe duke i lënë paratë tuaja atje ku duhet, kërkoni vërtetimin e produktit.

Bodrum i kantinës së verës Bodrumi i Vjetër në Rahovec (Orahovac).
Kuzhina lokale dhe kantinat e verës

Nga të sajat të famshmet ëmbëltoret në të mirat qebaptore (restorante barbeque) ju do të gjeni në këtë vend, Prizreni është zemra gastronomike e Kosovës. Një specialitet i shijshëm lokal për të provuar, përveç çdo lloj mishi të pjekur në skarë, është djathë i Sharrit (djathi Shar), ndërsa ata që janë më të interesuar për ëmbëlsirë nuk mund të gabojnë me tullumbat (pastë e njomur me shurup) ose bakllavanë (e ngjashme, por duke përfshirë arra) – pa dyshim mbetjet më të ëmbla të së kaluarës osmane të Prizrenit.

Pranë Rahovecit (Orahovac) është epiqendra e prodhimit të verës, e cila po vazhdon këtu për rreth 2000 vjet, kështu që nuk është për t’u habitur që këtu do të gjeni më të mëdhatë nga kantinat e verës të Kosovës dhe një ‘rrugë vere’ të caktuar. Bodrumi i Vjetër dhe Stone Castle janë të dy në dispozicion për një vizitë nëse organizohen paraprakisht. Çdo shtator zhvillohet një festival i verës në Rahovec; datat ndryshojnë çdo vit, kështu që sigurohuni që të kontrolloni me një burim lokal para se të mbërrini.

Pamje e maleve të Sharrit mbi fshatin Brod. 
Ecje në malet e Sharrit

Prizreni është një pikë e përsosur fillestare për të eksploruar vargmalin Shar, i cili kufizohet me Maqedoninë dhe Shqipërinë, qoftë në një udhëtim ditor ose brenda natës. Megjithëse nuk u rinovua që nga lulëzimi i saj në vitet 1980, kur ishte një kopje rezervë e skive për Lojërat Olimpike Dimërore 1984 në Sarajevë. Brezovica (rreth 40 km në lindje të Prizrenit) është qendra kryesore e skive e Kosovës. Në muajt jo të dimrit zona është e bukur për shëtitje, biçikletë ose pikniqe; sapo dëbora të mbërrijë, ju mund të ngjisni shpatet me ndihmën e teleferikëve (por krejtësisht të sigurt). 

Zona e Dragashit (35 km në jugperëndim të Prizrenit) është veçanërisht piktoreske me më shumë se 150 specie të bimëve medicinale që rriten, si dhe takime të shpeshta me barinj që enden në kulmet mbi 2500m. 


TË NGJASHME