HomeLifestyle

Pesë ushqime që nuk duhet t’u jepen fëmijëve të vegjël

Për fëmijët e vegjël në grupmoshën 1-3 vjeç, është një periudhë jetike për rritje pas përfundimit të periudhës së shkëputjes, pasi ata fillojnë të konsumojnë ushqim të ngurtë. Sidoqoftë, ata ende kanë nevojë për udhëzime të plota nga prindërit në lidhje me atë që duhet ose nuk duhet të hanë. Përmendur më poshtë janë pesë ushqime që të vegjëlit nuk duhet të lejohen kurrë të hanë.

Arra dhe fara

Fëmijët ndjehen të uritur gjatë gjithë kohës sepse trupat e tyre që rriten me shpejtësi kanë nevojë për kalori. Ata mund të dëshirojnë të provojnë gjithçka që ata shohin se prindërit / pleqtë e tyre konsumojnë, pa ditur se çfarë është e sigurt për ta. Arrat janë të pasigurta për fëmijët pasi ato paraqesin rrezikun e mbytjes së tyre. Foshnjat nuk kanë dhëmbë të zhvilluar dhe nuk do të jenë në gjendje të përtypin arrat ose farat e tyre. Ezofagu i tyre është gjithashtu i hollë dhe mund të shkaktojë bllokime fatale.

Ushqime pikante dhe me vaj

Ndërsa këshillohet që gradualisht të shtoni erëza në ushqimin e fëmijës për t’i furnizuar me antioksidantë, pjatat që përmbajnë shumë erëza, djegës ose janë të yndyrshme shmangen më së miri. Ato mund të shkaktojnë shqetësime të tretjes, duke përfshirë urth dhe zbaticë.

Perime dhe fruta të plota

Perimet si karota, frutat si rrushi mund të shkaktojnë rreziqe mbytjeje për foshnjat. Karrotat e prera imët dhe të ziera, rrushi i copëtuar ose frutat e tjerë që vogëlushët mund të gëlltisin lehtë janë ideale. Me pak fjalë, copa të mëdha ushqimesh duhet të shmangen.

Çamçakëz dhe sheqerka

Shumica e fëmijëve pëlqejnë ëmbëlsira dhe mishrat e flluskave. Sidoqoftë, të dy këta ëmbëlsira mund të shkaktojnë mbytje dhe vdekje tek të vegjlit. Prandaj është më mirë të mos mbani gjëra të tilla shtrirë në shtëpi, që të mos ndihet i tunduar një fëmijë.

Pije freskuese të gazuara

Ato sigurojnë kalori të menjëhershme dhe janë të ëmbla; gjithçka që u duhet fëmijëve. Sidoqoftë, ato janë një zgjedhje jo e shëndetshme jo vetëm për foshnjat, por edhe për të rriturit. Bakteret në dhëmbin tonë reagojnë me sasinë e lartë të sheqerit në pijet me gaz dhe prodhojnë acide që dëmtojnë smaltin e dhëmbëve. Konsumi i shpeshtë i sodës shfaq gjithashtu kariesin e dhëmbëve tek fëmijët.


TË NGJASHME