HomeLajme

Pizzat më të shtrenjta në botë

Pica është një nga llojet më të njohura të ushqimit në Amerikë dhe në të gjithë botën. Versioni modern i ushqimit u shpik në Jug të Italisë, i cili përbëhet nga një byrek i sheshtë që është i perbërë nga brumë me maja dhe i mbushur me toptha te ndryshem, siç janë djathi, mishi, perimet, erëzat, mes shumë përbërësve të tjerë. Ekzistojnë një numër  variantesh dhe ju mund të beheni goxha krijues me këtë pjatë, për të gatuar specialitetin tuaj pizza-n. Nëse jeni adhurues i picave, ju ftojmë te njiheni me pizzat më të shtrenjta në botë dhe bëhet fjalë vetëm për një copë me një cmim të tillë marramendës.

10.Pizza me Biftek – 66 dollarë

Do të dëgjoni për copeza ari që janë hedhur sipër përbërësve në disa nga picat e mëposhtme, por kjo nuk e ka atë lloj ekstravagance. Me nje cmim 66 dollarë, do të konsiderohej mjaft e shtrenjtë, por është sepse është bërë me biftek viçi dhe shitet vetem në Dominoes, Japoni. Konsiderohet të jetë një pica luksoze, dhe si duket lopët që sigurojnë viçin, thuhet se në fakt ushqehen me birrë dhe më pas atyre u ofrohen masazhe për të arritur një mish më të lëngshem dhe më të butë se ndonje viç tjetër. Së bashku me mishin e viçit, patatet dhe qepët qe janë në këtë byrek, kjo është një zgjedhje e preferuar për klientët.

9. PIZZA me Ar Magjik – 108 dollarë

Ne të gjithë mendojmë se pica është pak e shëndetshme, dhe kjo për shkak të gjithë brumit, djathrave, piperonit dhe përbërësve të tjerë jo të shëndetshëm që mund të vendosen mbi pica. Këtë picë mund ta gjeni në një restorant në Toronto, Kanada. Të gjithë përbërësit janë organikë, dhe për një garniturë shtesë të shtrenjtë, ju merrni një gjethe ari në picën tuaj, të cilën po ashtu mund ta hani. Kjo picë kushton 108 dollarë, e cila edhe pse nuk është aq e shtrenjtë sa disa në listë, ajo është padyshim një pretendente kryesore.

8. Pica Triple Mille-Feuille – 140 dollarë

Dallimi unik në këtë picë, që është në Japoni, ka të bëjë me shtresat e kores dhe ajo që është midis shtresave. Eshtë një picë me shtresa me tre-nivele ku djathrat e shijshëm mund të gjenden të futur brenda saj. Porositja e një pica të thjeshtë me djathë nuk do t’ju kushtojë 140 dollarë, por kur ju porosisni picën me të gjithë përbërësit që ata ofrojnë në të, kjo do e çojë çmimin deri në 140 dollarë.

7. Pica e Gordon Ramsay – 250 dollarë

Nëse e njihni Gordon Ramsay, atëherë tashmë e dini që ai ka udhëhequr botën e kuzhinës për disa vjet. Një nga kuzhinierët më të njohur në botë, ekziston një picë që e ka marrë emrin nga ai dhe është në restorantin e tij, restoranti i njohur Maze, i vendosur në Londër. Megjithëse ka qenë e listuar si pica më e shtrenjtë në një moment të caktuar, ajo është ulur poshtë në renditje në listen e picave më të kushtueshme. Ajo që e bën këtë picë kaq të shtrenjtë është tartufi. Më pas pasohet me pure qepe italiane, makarona tartufi të bardhë, djathë fontina, barishte të freskëta, mozzarela bualli dhe kërpudha. Po, tingëllon shumë, por shijet supozohet qe funksionojnë shumë mirë së bashku për të krijuar një picë interesante e cila do t’ju kushtojë 250 dollarë për ta provuar.

6. C6 – 450 dollarë

C6 pothuajse tingëllon si emri i një avioni luftarak, por në të vërtetë është emri i një pice të shtrenjtë që mund të gjendet në Stevetson në British Columbia, Canada. Kjo është një tjetër picë që përdor arragostën si përbërës kryesor. Përbërësit e tjerë që do të gjeni në picë, përfshijnë, salmon të tymosur, karkaleca deti-tigër, havjar Osetra ruse dhe merluc Alaskan. Tingëllon vertet si një kënaqësi deti. Nëse ju pelqen ushqimi i detit në pica , mund ta provoni dhe do t’ju kushtojë vetëm 450 dollarë. Mbetet një picë shumë e shtrenjtë dhe shumë e rekomanduar.

5. Pica Nino Bellissima – 1.000 dollarë

Nëse ju pelqen arragosta, kjo është një picë për zemrën tuaj. Kjo lloj pice nuk është vetëm e bukur në paraqitje dhe ngjyra, por krenohet me dy bishta arragosta, plus ju merrni gjashtë lloje havjari në këtë picë për të kënaqur edhe sythat më të shtrenjtë të shijes. Këtë picë të veçantë mund ta porosisni vetëm në Restorantin Gino, i vendosur në zonen e Epërme të Lindjes në Manhattan. Eshtë tradicionale, e bërë me një shtresë të hollë, e cila është ndoshta një gjë e mirë, duke marrë parasysh që është e mbushur me kaq shumë arragostë dhe havjar. Thuhet që në të vërtetë kostoja eshte rreth 720 dollarë, kështu që restoranti fiton vetëm 280 dollarë për secilën pice që shitet.

4. Pizza Royale 007 – 4,200 dollarë

Tifozët e spiunit famëkeq James Bond do ta duan këtë picë italiane pasi ai është frymëzimi që qëndron pas këtij krijimi. Krijuar në restorantin Domenico Crolla në Haggis, Glasgow, në Mbretërinë e Bashkuar, kjo është një pizza 12 inç që ka disa nga aromat më unike si dhe mënyrat unike të përgatitjes së përbërësve, si havjar që është para-njomur në Dom Perignon, ka edhe aromën e Salmonit të tymosur skocez, dhe arragostës që është marinuar në konjak 100-vjeçar. Për të përfunduar picën, copëza prej ari 24-karat janë të veshura sipër picës. Nëse dëshironi ta trajtoni veten me një pizza me çmim të lartë që shkon përtej peperonit dhe sardeleve, kjo patjetër që e bën, por do t’ju ??rikthente ne realitet me 4200 dollarë me pak nëse e bëni.

3. Miss Verdun – 4,250 dollarë

Miss Verdun krijoi një picë spektakolare që ju jep një gamë përbërësish të nivelit të lartë. Këta përbërës janë bashkuar në mënyrë unike në një shtresë pice, por jo vetëm që ju merrni një nga picat më të pabesueshme ndonjëherë, por ju merrni një kuzhinier personal në shtëpinë tuaj për të bërë kete picë në shtëpinë tuaj. Dhe nëse ju pëlqen të argëtoheni me muzikë ndërsa hani, mund të shijoni Chamber Orchestra, e cila gjithashtu vjen në shtëpinë tuaj për të luajtur me ju ndërsa ju kënaqeni me picën tuaj të kushtueshme. Përzierja unike e arragostes, havjarit dhe tartufit të bardhë janë të gjitha aromat që do të përjetoni në këtë mrekulli italiane dhe për te arritur ne nje nivel më te lartë, copezat e arit pluhurosen mbi të gjithë picën. Kjo picë vertet do t’ju kushtojë 4,250 dollarë, por mendoni për gjithçka që do perfitoni me këtë marrëveshje të veçantë.

2. Pica  Favitta- 8,180 dollarë

Në Henrietta, Nju Jork, jashtë Rochester, një piceri e njohur si Pizzeria e Favitta Family, e cila ndodh të jetë pa biznes tani, që nga viti 2008, krijoi një ide për marketing, dhe kjo ishte për të krijuar një pice për festën e të dashuruarve, Ditën e Shën Valentinit . Pica më pas u spërkat me diamante, dhe çfarë shkon më shume me një picë të spërkatur me diamant sesa një unazë diamanti dhe një shishe Dom Perignon ? Nuk ishin shitur shumë te tilla, pasi pronari shpresonte se do të kishte çifte që porosisnin kete pice dhe do I propozonin per martese partneres në këtë mënyrë, me anë të një pice, e cila do të ??kushtojë plot 8,180 dollarë.

1.Louis XIII – 12,000 dollarë

Louis XIII është pica më e shtrenjtë në botë dhe u krijua nga Renato Viola, i cili e krijoi atë për një grup të zgjedhur njerëzish. Si fillim ishte krijuar për dy persona, vetëm 20 cm, për të cilën nevojiteshin përgatitje dhe lënie në gjendje të lirë për të pushuar plot 72 orë. Duke folur për përbërësit, ato që do të gjeni në këtë picë jashtëzakonisht të shtrenjtë, janë tre lloje havjarësh, të cilat përfshijnë: Oscietra Royal Prestige, Kaspia Oscietra Royal Classic nga bregu i Iranit dhe Kaspia Beluga. Të gjithë këta përbërës janë mjaft të shtrenjtë dhe shumë të rrallë. Ju gjithashtu do të gjeni arragosta Norvegjeze shumë të shtrenjtë në këtë picë. Për ta përmbyllur, ka shumë djathë, shtatë lloje saktësisht, me më të zakonshmin për çdo picë, Mozzarella. Kjo është një picë që kushton 12,000 dollarë dhe mund të gjendet vetëm në Salerno, Itali.


TË NGJASHME