HomeShëndeti

Problemet e lëkurës, çfarë duhet të dimë më tepër

Problemet e lëkurës mund të jenë çështjet më të komplikuara dhe frustruese. Sidomos kur këto çështjet janë paraqitur në të gjithë fytyrën tuaj.

Duhet të kujdeseni për të siguruar që dieta juaj po përmirësohet dhe të mos dëmtojë fytyrën tuaj. Lëkura jonë është organi ynë më i madh dhe zakonisht është e para që sinjalizon se diçka mund të mos jetë në rregull me trupin tonë.

Këtu janë pesë ushqimet më të mira dhe një pije për të ndihmuar në përmirësimin e fytyrës tuaj.

Peshku!

Peshku nuk është ushqimi i preferuar i shumicës së njerëzve porduhet të hanë peshk tri herë në javë. Çelësi është acidet yndyrore omega 3. Nëse nuk mund të hani peshk tre herë në javë, atëherë plotësimi i omega 3 mund të jetë një ide e mirë. Kjo mund të përmirësojë hidratimin dhe madje të rregullojë prodhimin e vajit.

Manaferra!

Manaferrat janë të ngarkuara me antioksidantë të dashur për lëkurën. Ato gjithashtu janë të mbushura me fibra, të cilat ndihmojnë për të rregulluar nivelin e sheqerit në gjak.

Arrat!

Ato janë mjaft të pasura me minerale si zinku dhe seleni, që janë miqtë më të mirë të lëkurës tuaj!

Jogurti dhe kefiri!

Këto ushqime përmbajnë probiotikë, të cilët janë bakteret e mira për të cilat zorra jonë ka nevojë për të mbajtur një ekuilibër të shëndetshëm. Këto ushqime mund të përmirësojnë tretjen dhe uljen e inflamacionit.

Hudhra!

A ka ndonjë erë më të mirë se vaji i ullirit dhe gatimi i hudhrës në një temperaturë të ulët? Lëkura juaj e do shumë këtë kombinim! Çdo karafil i hudhrave përmban një kimikate të quajtur allicin. Kjo kimikate reagon me gjakun tonë që të jetë në gjendje të shkatërrojë bakteret dhe viruset e dëmshëm. Shpesh, puçrrat janë rezultat i një bakterie që po jeton në trupin tonë.

Çaji i gjelbër!

Çaji i gjelbër përmban antioksidantë të fuqishëm që mund të luftojnë radikalet e lira që po ju shqetësojnë lëkurën dhe sistemin tuaj imunitar. Sa më i shëndetshëm sistemi juaj imunitar, aq më mirë është lëkura juaj.


TË NGJASHME