HomeSociale

Protesta/ Bulevardi para Kryeministrisë mbushet me tullumbace

Para nisjes së protestës së opozitës, bulevardi para Kryeministrisë është mbushur me tullumbace të bardhë me ku shkruhet “Ik”.

Me gjasa organizatorët e protestës së opozitës edhe këtij tubimi masiv do ti kushtojnë më shumë rëndësi dhënies se mesazheve me anë të simbolikave, sesa konfrontimit me forcat e rendit.

Sipas fotove të LSA-së, duket se protestuesit e opozitës kanë marrë masa kundra shiut, ku në foto një pjesë e tyre kanë veshur mushama.

Ndërkohë që si në tarracën e Kryeministrisë dhe në atë të godinës së Parlamentit janë pozicionuar efektivët e gardës, të cilët në çdo protestë kur ka pasur tentativa për të hapur derën e godinës së qeverisë kanë shpërndarë nga lart turmat me gaz lotsjellës.

Efektivët e gardës janë pozicionuar edhe në majat e larta, si tek kullat binjake edhe tek Hotel Rogner.


TË NGJASHME