Botë Lajme Lajmi i Fundit

Protesta në Hong Kong: Qyteti kujton ‘një nga ditët e tij më të dhunshme’

70 vjetori i sundimit të Partisë Komuniste në Kinë ishte “një nga ditët më të dhunshme dhe kaotike të Hong Kongut”, ka thënë shefi i policisë së qytetit.

Një protestues 18-vjeçar u qëllua në gjoks me një plumb atë ditë. Protestuesit – disa të armatosur me bomba benzine dhe predha të tjera – luftuan me policinë në disa pjesë të Hong Kong-ut.

Në total, 104 persona u dërguan në spital dhe 180 u arrestuan.

Shefi i policisë Stephen Lo tha se 25 oficerë u plagosën. Në ditët që çuan deri në përvjetorin, tensionet ishin të larta në Hong Kong, e cila gjithmonë sheh protesta në Ditën Kombëtare.

Këtë vit, megjithatë, Hong Kong ka pasur katër muaj protesta të nxitura nga ndryshimet e propozuara në një projekt-ekstradim.

Megjithëse ndryshimet janë braktisur, trazirat kanë vazhduar, duke u zgjeruar në kërkesa për një demokraci më të madhe.

Related posts

Nëse partneri juaj ka këto tipare, me shumë gjasa ju ka tradhëtuar!

Xhensila Gotanews

Çfarë po ndodh në Bulqizë? Rritet bilanci i personave me simptoma helmimi

Mila

Kryemadhi pret ambasadoren kroate

Mila
Na Kontaktoni!