HomeLajme

Protestat kundër rracizmit shpërthejnë në Europë dhe Kanada

Vendet në Evropë dhe Kanada duken se po qëndrojnë me amerikanët në protestat për vdekjen e George Floyd.

Lëvizja Black Lives Matter në Amerikë ka kapërcyer kontinentet në vazhdën e të shtënave të fundit policore me fatalitet ndaj njerëzve të zinj në Shtetet e Bashkuara. Demonstratat shpërthyen në Evropë dhe Kanada pasi mijëra filluan të protestojnë nëpër SH.B.A.

Fotografitë dhe videot tregojnë se njerëzit në Berlin, Londër, Toronto dhe më gjerë mbanin pankarta që thonë “Black Lives Matter” duke kënduar të njëjtat fjalë të dëgjuara në qytete në të gjithë Shtetet e Bashkuara.

Qindra protestues u mblodhën në Londrën Qendrore në Sheshin Trafalgar të dielën pasdite dhe marshuan drejt Ambasadës së Shteteve të Bashkuara. Deri më tani, kjo ka qenë shenja më e dukshme e mbështetjes popullore për protestat në të gjithë Shtetet e Bashkuara kundër vrasjeve të policisë ndaj njerëzve të zi.

Rreth 4,000 njerëz u mblodhën në Toronto të shtunën për të protestuar kundër racizmit në Kanada. Kryeministri Justin Trudeau tha se është një çështje shumë “e vërtetë” në vendin e tij. Protestat, megjithatë, mbetën paqësore ndërsa protestuesit u shpërndanë.

Më shumë protesta janë planifikuar gjatë dy javëve të ardhshme në qytete në mbarë botën pasi njerëzit vazhdojnë të kërkojnë drejtësi dhe reforma në sistemet e policisë që protestuesit i shohin si jashtëzakonisht me të meta.

G.T/GotaNews


TË NGJASHME