HomeShëndeti

Pse të gjithë duhet të fillojmë të këndojmë në dush?

Hulumtimi i fundit i kryer në Australi zbuloi se një në 5 njerëz këndojnë në dush dhe disa besojnë se janë mjaft të zotë për të fituar një konkurs këndimi. Pavarësisht se si janë kordat tuaja vokale, ka diçka për të kënduar gjatë dushit dhe që mund t’ju bëjë të ndiheni më të lumtur.

Ne vendosëm të zbulojmë se cilat përfitime shëndetësore vijnë nga këndimi në dush.

Ul presionin e gjakut.

Të kënduarit ka një efekt qetësues në trupin dhe mendjen tonë dhe mund të ndihmojë në normalizimin e presionit të gjakut. Ai gjithashtu zvogëlon kortizolin, një hormon që rrit presionin e gjakut dhe rrit sheqerin në gjak. Një nivel i lartë i kortizolit mund të rezultojë në inflamacion në trup, stres, goditje në tru dhe diabet i tipit 2.

Përmirëson sistemin tuaj imunitar.

Të kënduarit mund të na ndihmojë të luftojmë viruset, sipas shkencëtarëve. Ajo rrit imunoglobinën A që na mbron nga infeksionet. Tani që e dini që interpretimi i këngës tuaj të preferuar mund t’ju ndihmojë të qëndroni të shëndetshëm, keni një arsye më shumë për të kënduar gjatë dushit.

Ul stresin.

Një studim tjetër në Suedi ka treguar se të kënduarit ka një efekt qetësues dhe mund të ngadalësojë rrahjet e zemrës. Ndihmon gjithashtu trupin tuaj të çlirojë oksitocinë dhe të luftojë ankthin. Oksitocina njihet si një kimikat lidhës dhe shpesh çlirohet gjatë momenteve të lidhjes me të tjerët. Të kënduarit në dush mund të zvogëlojë ndjenjat e depresionit ose të vetmisë dhe mund t’ju japë të njëjtën ndjenjë që keni kur përqafoni të dashurit tuaj.

Mund të zvogëlojë dhimbjen.

Shëndeti ynë fizik dhe psikologjik janë të lidhur bashkë. Këndimi i këngës suaj të preferuar ju qetëson dhe mund t’ju ndihmojë të përballoni dhimbjen. Të kënduarit gjithashtu përmirëson tensionin e muskujve dhe inkurajon trupin tuaj të lëshojë endorfinë dhe të lehtësojë ndjesitë e pakëndshme.

Ju ndihmon të qëndroni në formë.

Kur jeni duke kënduar, po përdorni shumë nga muskujt në fytyrën dhe qafën tuaj. Të kënduarit bën që muskujt që qëndrojnë midis brinjëve tuaja të funksionojnë, dhe është edhe më mirë se një stërvitje. Ushtrime të tjera nuk mund të arrijnë këto pjesë të trupit tonë, dhe kjo e bën të kënduarit në dush një nga mënyrat më të lehta dhe më të këndshme për të qëndruar në formë.

Dushi e bën zërin tuaj të tingëllojë më mirë.

Akustika në dushin tuaj e bën atë vendin e përsosur për të kënduar. Pllakat e banjës nuk thithin zë, duke e bërë zërin tuaj të duket më mirë. Meqenëse dushi është zakonisht një hapësirë e vogël, ajo shton pak bas në zërin tuaj dhe e bën atë të tingëllojë më i fortë dhe më i thellë.

Këndoni në dush? Cila është kënga juaj e preferuar për të kënduar gjatë larjes?


TË NGJASHME