HomePolitikë

Rama i përgjigjet sërish Bashës për negociatat

rama

Në lidhje me përgjegjësinë pas dështimit të negociatave me BE, Kryeministri Edi Rama ka nxjerrë sot deklaratën e Presidentit të KE Jean Claude Juncker për t’ja vënë përballë qëndrimit të kreut të opozitës Lulzim Basha.

“Refuzimi i Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut është një gabim historik. Nëse duam të respektohemi, duhet të mbajmë premtimet”, ka thënë Juncker.

Ndërsa Rama ka zgjedhur këtë deklaratë të kreut të PD për ta risjellë dhe nuk ka bërë asnjë koment:

“Vendimi për të mos hapur negociatat është dështim i qeverisë shqiptare”.

Kryeministri Edi Rama ka akuzuar kreun e Partisë Demokratike për rolin që ky i fundit ka luajtur në procesin integrues të vendit në Bashkimin Evropian. Shefi i qeverisë shqiptare ka publikuar një deklaratë të homologut të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, i cili sipas tij edhe kur ishte në opozitë, nuk ka krijoi asnjë pengesë për rrugën europiane të vendit të  tij drejt unionit të BE-së

“Unë si Zoran Zaev nuk isha në opozitë parë 100 vitesh, por para 21 muajsh dhe kur ishim në opozitë asnjëherë nuk lejuam që të japim përshtypjen para institucioneve  europiane se jemi kundër fillimit të bisedimeve të vendit tonë me BE-në”-tha Zaev.

Ndër të tjera Rama pohon se Basha ka luajtuar një rol krejt tjetër duke mbajtur një qëndrim kundër hapjes së negociatave me Bashkimin Europian.

73056846 10157092894581523 5772496690762219520 N

“Nuk  ka, dhe nuk mund të ketë Shqipëri europiane! Këtë e kemi thënë prej fillimit ne demokratët, ne opozitarët. Këtë sot e ka thënë me një gjuhë të qartë edhe Brukseli”- ka thënë Basha.


TË NGJASHME